Den popcornu
Den popcornu slavíme 19. ledna. Návštěvu kina nebo večerní pohodu u televize si bez misky čerstvého křupavého popcornu dovede představit jen málokdo. Navíc je bohatý na vlákninu a oproti jiným pochutinám obsahuje mnohem méně kalorií. A zkoušeli jste s ním ozdobit vánoční stromeček?
Na křupavé pochoutce z pukané kukuřice si pochutnávali už indiáni před více než 5 000 let. Aztékové pukání kukuřičných zrn považovali za magické a uctívali jím své bohy. Obliba popcornu se postupně rozšířila do celého světa, změnil se jen způsob konzumace - dnes už ho mlsáme jen jako pochutinu u sledování televize nebo v kině. Kromě klasického soleného máme na výběr z mnoha různých příchutí – nejoblíbenější bývá šunkový a sýrový, ale za zkoušku jistě stojí i máslový či česnekový.
Milovníci sladkého si přijdou na své s karamelovým či čokoládovým popcornem. Není ho nutné kupovat už hotový - s trochou šikovnosti zvládne skvělý popcorn doma připravit každý. Jak na to? Do rendlíku nebo hlubší pánve nalijeme trochu oleje (můžeme přidat i kousek másla), na něj vsypeme zrnka popcornové kukuřice, zakryjeme poklicí a pražíme při střední teplotě. Odstavíme z ohně až když je mezi pukáním interval asi 5 vteřin. Pánví nebo rendlíkem ještě zatřeseme a když popcorn přestane pukat úplně, přidáme do něj podle chuti sýr, karamel, rozpuštěnou čokoládu, nebo jen sůl. Čerstvá křehká a křupavá pochoutka je hotová.
Mohlo by vás zajímat
Víte, že je popcorn zdravý?
Zrnka kukuřice obsahují velké množství vlákniny a mají velmi nízkou energetickou hodnotu. Proto by popcorn mohl být považován za dietní potravinu - ale pouze, když si ho připravíte doma sami. V hotovém koupeném je spousta přidaného tuku, soli a jiných dochucovadel. Doma připravený popcorn je tedy zdravější alternativou místo klasických bramborových chipsů či jiného křupavého mlsání k posezení u televize. A kdo nemá rád kukuřici, může si zkusit podle ověřených receptů připravit skvělý křupavý popcorn ze sýru, nebo pikantní květákový popcorn ochucený uzenou paprikou.