Den šlehačky
Národní den
Den šlehačky připadá každoročně na 5. ledna. V žádné kuchyni by neměl chybět kelímek smetany ke šlehání. Kupovaná šlehačka se totiž té domácí nemůže rovnat.
Šlehačka může mít mnoho chutí. Můžete si ji koupit už hotovou, ale více vám bude chutnat ta, kterou si připravíte sami. Víte, jak vyrobit karamelovou, kávovou, pařížskou a jiné druhy šlehaček? Na našem webu vám poradíme a hravě to zvládnete.
Zcela zásadní surovinou je smetana ke šlehání, je to ta s obsahem tuku 33 % (což je zpravidla kelímek 215 gramů). Aby bylo možno smetanu dobře vyšlehat, měla by být dobře vychlazená (2–6 °C). Šleháme vždy od nejnižšího stupně a když začne houstnout, rychlost šlehače zvyšujeme. Cukr přidáváme vždy až před ukončením šlehání. Pokud chceme kávovou šlehačku, budeme potřebovat ještě 1 kávovou lžičku mleté pražené kávy. Smetanu svaříme s jemně mletou kávou a cukrem. Vychladlé necháme uležet v lednici do druhého dne, kdy pak vyšleháme. Pokud byste chtěli karamelovou šlehačku nebo pařížskou, je třeba zvolit lehce odlišný postup.
A víte, čím můžete nahradit smetanu, pokud ji zrovna v lednici nemáte? Budete potřebovat čtvrt litru plnotučného mléka a půlku kostky másla. Mléko je třeba zahřát, přidat k němu nakrájené máslo, které se nechá za stálého míchání rozpustit. Mléko se nesmí vařit. Výslednou směs vlijete do mixéru a mixujeme. Poté necháme vychladnout, a nakonec vložíme asi na hodinu do ledničky.
Mohlo by vás zajímat
Kde se vzala šlehačka
Šlehačce se dříve říkalo mléčný sníh, jak je možné se dočíst ve starých italských a francouzských gastronomických záznamech. První recepty na šlehačku se objevily už v roce 1549 v Itálii a v roce 1604 ve Francii. Vynález sladké šlehačky bývá připisován Françoisovi Vatelovi, šéfkuchaři z Château de Chantilly, který žil v polovině 17. století.
Víte, jak na pevnou šlehačku? S naším návodem to zvládnou i začátečníci. Dejte hlavně pozor, abyste šlehačku nepřešlehali. To byste totiž místo šlehačky vyrobili máslo.