Den špenátu
Národní den
Den špenátu připadá každoročně na 26. března. Že ve špenátu najdeš sílu, to věděl už moc dobře slavný Pepek námořník. Je dobré vědět, jak tuto zdravou listovou zeleninu, která dodá svěžest mnoha receptům, správně zpracovávat i konzumovat.
Špenát chutná skvěle v kombinaci se smetanou, plísňovým sýrem a těstovinami nebo bramborovými gnocchi. Výborně také funguje jako náplň do masových závitků. Podáváme ho též jako přílohu k výpečkům a bramborovým knedlíkům. A věděli jste, že špenát najde uplatnění též ve sladkém pečení? Mechový dort je toho jasným důkazem.
Co obsahuje špenát
Špenát nemá jen skvělou chuť, ale i další výhody – najdete v něm například mnoho důležitých živin. Je bohatý například na vitamíny skupiny B a vitamín K, draslík či lutein. O tom, jak je to to s obsahem železa ve špenátu si můžete přečíst v našem článku Kde vzal Pepek svaly aneb Pravda o špenátu.
Věděli jste, že hodnotné láky, které jsou obsažené v listech špenátu, se po utržení a následném uchovávání při pokojové teplotě velmi rychle vytrácí? Po čtyřech dnech už v zelenině po zdravých živinách není ani památky. Čerstvý salát ze zahrádky je proto dobré zpracovat hned, či jen zamrazit. Špenát obsahuje málo kalorií, a je proto vhodný i pro ty, kdo dodržují dietu. Na našem webu najdete nepřeberné množství špenátových receptů. Jedním z nich je třeba quiche se špenátem a brokolicí a dalším pak avokádovo-špenátová omáčka na těstoviny.