Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

červen
3

Den šumivých nápojů


Den šumivých nápojů
Zdroj: Ri_Ya, Pixabay

Národní den

3. června se každoročně slaví den šumivých nápojů. Ať už jste milovníci perlivých moků nebo si tradičně užíváte nápoje bez bublinek, dnes byste měli ochutnat sycený nápoj s užít si tisíce bublinek, které se roztančí na vašem jazyku.

Šumivé nápoje jsou nápoje sycené plynem. Pokud se jedná o nealkoholické nápoje, nejtypičtějším plynem je oxid uhličitý. Pokud se budeme bavit o šumivých vínech, ty jsou sycené převážně plyny, které vznikají při samotném kvašení. Věděli jste, že tvorba bublinek v nápojích je skutečná věda? Ano, fyzika. Za specifických podmínek se plyn v kapalině rozpustí. Po otevření lahve se plyn uvolní z roztoku díky poklesu tlaku a my pozorujeme bubliny i klasické zvučné „tssst“. Každý si pod titulem šumivých nápojů jistě představil něco jiného. Někdo tam vidí šumivá vína jako šampaňské či sekty, skvělé české pivo, nealkoholické perlivé nápoje různých značek, energetické drinky nebo i šumivé tablety, které promění obyčejnou vodu v nápoj plný bublin a třeba i vitaminů. Pozor na perlivé nápoje by si měli dát všichni s citlivým zažíváním, plyn se při požívání určitě neztratí a musí se z těla dostat ven. Nadbytek plynu se může projevit nepříjemným nadýmáním i bolestí břicha. Den šumivých nápojů má na svědomí španělská společnost Freixenet, která vyrábí šumivá vína podobná francouzskému šampaňskému a tento den byste měli oslavovat skvělou chuť dobrého vína.

Jak připravit šumivý nápoj?

Možná si vzpomínáte na sifony, které zajistili první přípravu sycených nápojů doma. I dnes se dají zakoupit v retro původní vizáží, nebo jako doplněk do moderní kuchyně a samozřejmě s bombičkou oxidu uhličitého. Zajímavostí je možnost zakoupit přímo baterii, která přímo z kohoutkové vody dělá lahodou perlivou sodu. Pokud ani jedno z uvedeného nemáte, a přesto dnes toužíte po domácí výrobě bublinkového nápoje, smíchejte kyselinu citronovou a jedlou sodu ve vodě a uvidíte skutečný chemický zázrak. Napadlo vás někdy, kolik bublinek může mít pivo? Sklenice piva o teplotě 6 °C a objemu 250 ml může obsahovat 200 000 až 2 000 000 bublinek. A jaký drink dnes zvolíte vy?

Kdo by neměl promeškat Den šumivých nápojů?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie