Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

březen
4

Den tatarské omáčky


Den tatarské omáčky
Zdroj: Toprecepty.cz

Národní den

Den tatarské omáčky patří každoročně ke 4. březnu. Smažený sýr nebo květák v trojobalu si jen málokdo z nás dokáže představit bez sladkokyselé tatarky se zeleninou, bylinkami a kořením. Teprve správně ochucená tatarská omáčka doladí celkový dojem z hotového pokrmu k dokonalosti.

Základem každé tatarské omáčky je majonéza. Tu skvěle doplňuje najemno nasekaná cibule a sterilované okurky, někdo podle chuti přidává i zeleninu ve sladkokyselém nálevu, worchester, ocet či hořčici. Tatarku koupíme sice v každém obchodě s potravinami, ta doma připravená je ale nesrovnatelně lepší, chutnější a jistě i kvalitnější – víme přesně, co do ní přidáváme. Domácí tatarskou omáčku můžeme připravit z kupované majonézy nebo majolky, do které přidáme několik doplňujících surovin. Nebo si tatarku připravíme doma úplně od základu – nejdříve domácí majonézu z vajec a oleje, a do ní pak přidáme ostatní suroviny, podle prověřeného receptu. Příznivci zdravého životního stylu mohou zkusit odlehčenou variantu tatarky z bílého jogurtu. 

Tatarská omáčka nejen jako příloha 

Tatarku sice nejčastěji používáme zastudena jako přílohu k masu nebo smažené zelenině, není to ale rozhodně její jediné uplatnění. Tatarská omáčka nabízí ještě mnoho dalších způsobů, kde ji v kuchyni využít. Můžeme do ní nakládat maso - díky její kyselosti bude maso naložené v tatarce alespoň na několik hodin po usmažení dokonale šťavnaté a křehké. Tatarku z masa po proležení neoplachujeme, ale rovnou maso obalíme v mouce nebo v těstíčku a smažíme. Velmi chutné a oblíbené je také šťavnaté maso zapečené pod vrstvou tatarky smíchané se smetanou a posypané sýrem

 

Kdo by neměl promeškat Den tatarské omáčky?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie