Den vína
Národní den
Ať už jste zkušení znalci vína nebo máte víno jen rádi, pozvedněte sklenice a pojďte si společně připít tímto nápojem králů. 25. května slavíme Den vína a cinknutí skleniček by mělo být slyšet po celém světě. Jakému vínu dáváte přednost?
Víno je alkoholický nápoj z hroznů nebo moštu z vína. Kvašením cukrů v plodech hroznového vína vzniká lahodný mok s obsahem alkoholu v rozmezí cca 9-15 % (např. vermuty mají i 22 %). Víno můžeme dělit podle mnoha charakteristik. Kromě klasického vína, které označujeme jako tiché, jistě známe i vína perlivá, jenž obsahují bublinky a existuje i víno likérové, kde se přidává navíc alkohol z hroznů. Každý laik ví, že se královský nápoj dělí podle barvy na červené, bílé a růžové nebo podle obsahu zbytkového nezkvašeného cukru na suché, polosuché, polosladké a sladké. A věděli jste, že barvu vína neudává hroznové víno, ale slupky? I víno z červených nebo modrých odrůd může být bílé.
Mohlo by vás zajímat
Víno a jídlo
Víno se krásně doplňuje s chutným jídlem, a nejen jako nápoj, ale i jako originální koření při přípravě pokrmu, který povznese na jinou úroveň. Bílá vína doplní světlé maso i mořské plody nebo zeleninu, ovoce a některé sýry. Červené víno se hodí k tmavému masu, těstovinám a tučnějším sýrům. Na vaření pak vždy používáme pouze kvalitní víno, které nám chutná. Samotné skladování vína není jen tak, pokud si dnes zakoupíte oblíbenou lahev, uložte ji vodorovně do tmavé místnosti s teplotou okolo cca 10 °C, a nebo ji otevřete s rodinou nebo přáteli a připijte si na dnešní den.
Související články
Související recepty
Kdo by neměl promeškat Den vína?
Dejte jim vědět
V následujících letech tento den připadá na
Následující významné dny
Přečtěte si Zobrazit více
Vaření s vínem nebo přidání vína do pokrmu má svá pravidla. Jen tak víno předá ze sebe to nejlepší a jídlo skutečně pozdvihne
Sodovka v Brně je něco jiného než sodovka v Praze. Kdo vlastně vymyslel vodu s bublinami?
Víno jako koření při vaření: Jak na opojně skvělé omáčky, rizota či dezerty?