Masopustní úterý
Svátek
Masopustní úterý je samotný vrchol celého masopustu. Během něj se konají velké průvody masek, u čehož bývá veselo – hraje se, zpívá, tancuje a pije. Účastníci průvodu mohou dostávat výslužku, nějakou korunu do kasičky a něco na zub. Třeba sladké koblížky nebo domácí uzené.
Masopustní úterý je vrcholem masopustu. Tradičně se konají velké, veselé a hlučné průvody masek, ve kterých se zpravidla objeví také medvěd vedený na řetězu medvědářem nebo kobyla složená ze dvou osob. Obvykle nechybí ani kominík, cikánka, bába s nůší, kozel, četník, myslivec nebo šašek. Lidé v kostýmech obcházejí vesnici či město a nechybí u toho legrácky či veselé hlášky.
Jídlo spojené s masopustem
Obchůzky těchto maškar byly (a stále jsou) spojené s dobrým jídlem. Bývalo dobrým zvykem, že v každém stavení totiž měli pro průvod masek připravené pohoštění – obvykle opět koblihy, koláče, ale také čerstvě vyuzené maso z komína nebo klobásky. Kromě toho se vybíraly i peníze, z nichž si pak účastníci zaplatili pití v hospodě.
O Masopustním úterý už ale neexistovalo, že by se zábava prodloužila do dalšího dne. Přesně o půlnoci byl s veselím konec. Stačilo jen, aby ponocný zatroubil na svůj roh, a rychtář pak všechny poprosil, aby odešli zpět do svých domovů.
Pranostiky na Masopustní úterý
Masopustní úterý se pojí také s celou řadou pranostik:
- Masopust na mrazu – někdo přijde k úrazu.
- Je-li rybník na masopustní úterý zmrzlý – čeká nás neúroda po celý rok.
- Krátký masopust – dlouhá zima.
- Jaké jest masopustní úterý, taková bude Veliká noc.