Mezinárodní den skotské whisky
Mezinárodní den
Mezinárodní den skotské připadá každý rok na 8. února. Pokud jste dosáhli věku, ve kterém už podle zákona můžete pít alkohol, můžete se k této celosvětové oslavě skotské whisky pozvednutím sklenky přidat.
Skotská whisky má za sebou už více než pětisetletou historii. Skotové tvrdí, že to byli oni, kdo světu tento alkoholický nápoje, nelze se divit, že Irové tvrdí to samé o sobě. Počátek whisky je opředen legendami. Co víme je, že se této lihovině původně říkalo aqua vitae (voda života nebo živá voda). Slovo whisky vzniklo z gaelského označení „uisce beatha“.
První zmínka o whisky
První zmínka o skotské se v královských účetních knihách objevila už v 15. století, konkrétně v roce 1494. Původně byla destilace spojována s mnichy v klášterech. Tehdy ještě „živá voda“ nezrála v sudech. Chuť whisky závisí nejen na kvalitě obilí, ze kterého se vyrábí, ale i dalších faktorech – způsobem destilace, ale zráním neboli stařením v sudech.
Whisky slouží nejen k samotnému přípitku, může se podávat také k mnoha pokrmům, které dokáže obdobně jako pivo či víno dokonale podtrhnout. S whisky můžete v některých jídlech objevovat další úrovně chutí. Využití najde i v kuchyni jako ingredience. Už jste třeba zkoušeli moučník skotská mlha?