Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

listopad
11

Svatý Martin


Svatý Martin

Svátek

Oslavy svátku svatého Martina připadají každoročně na 11. listopadu. Svatomartinské posvícení patří mezi nejznámější a určitě jedno z nejpopulárnějších. Je spojeno s pečením hus a svatomartinskými rohlíčky. Ochutnávají se také nová vína nového ročníku zvavá Svatomartinská vína a všichni se scházejí u jednoho stolu.

Svatý Martin bývá uctíván jako ochránce a patron všech vojáků, jezdců, koní, hus a vinařů. Tento svátek je spojen s hodováním a patří k němu velké množství tradičních pokrmů. Traduje se, že husy kejhaly Martinovi do kázání, a tak končily v období kolem 11. listopadu na pekáčích. Možná to však bude spíše tím, že husy bývaly v tomto období nejlépe vykrmené. Současně se oslavuje konec zemědělské sezóny, tak se lahodné pokrmy z hus zapíjejí svěžími Svatomartinskými víny.

Svatomartinské menu není jen o husách a vínu

Svatomartinské období má také svou polévku. Je to husí (případně kachní) kaldoun, což je vlastně zadělávanou polévku z drůbků.

Husu si můžete zkusit upéct i doma. Výborná je s lokšemi či s rolovaným knedlíkem a jablečným zelím. Pokud chcete jako přílohu lokše, můžete se podívat na náš videorecept, jak se připravují. Ke svatomartinskému menu však nepatří zdaleka jen pečená husa či zmiňovaná vína. Náleží do něj také moučník, kterým bývají například tradiční posvícenské koláče nebo také svatomartinské rohlíčky. Těmto rohlíčkům se také říkalo podkovy, martiny, zahýbáče nebo vandrovnice. Bez ohledu na jméno svatomartinské rohlíčky jsou fantastická sladká tečka. Jednou z možností jsou nekynuté svatomartinské rohlíčky s ořechovou náplní.

Kdo by neměl promeškat Svatý Martin?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Marie