Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

únor
27

Tučný čtvrtek


Tučný čtvrtek
Zdroj: Toprecepty

Svátek

S Tučným čtvrkem se pojí nejveselejší část masopustu. Tento den je třeba si užít dosyta veselí, ale hlavně dobrého jídla. K tomuto dnu patří neodmyslitelně hody a zabijačky. Někde na stolech nesmí chybět pečená kachna či něco sladkého – například koblihy nebo boží milosti.

Když se řekne masopust, vybaví si řada lidí především vesnickou pouť s průvodem masek. Pro Tučný čtvrtek (neboli "tučňák") byly typické masopustní zabíjačky, během nichž talíře mohl zpestřit zabíjačkový guláš nebo oblíbená polévka prdelačka. Na Tučný čtvrtek je třeba se pořádně najíst a napít, aby lidé byli celý rok při síle. Takže po dobrém jídle není nic lepšího než se ještě posilnit dobrým pivkem nebo domácí kořalkou. 

Co je typické pro masopust?

Masopust to je označení pro období mezi vánočními svátky a čtyřicetidenním postním obdobím, které předchází Velikonocům. A jak tu třídenní oslavu, tak celou masopustní dobu spojuje především velké hodování. Je to totiž nejvhodnější čas na zabijačky. Ty znamenají jelita a jitrnice, spoustu masa, vývary, ovary, šunku a třeba i škvarky. Domácí škvarky si můžete vyrobit i v panelákové kuchyni, aby ale byly obzvlášť vypečené, chce to znát pár triků.

Kdo nemá rád maso, ten si o masopustu dopřává hlavně sladké. S masopustem se pojí i dozlatova osmažené koblihy plněné marmeládou a bohatě pocukrované. I tato dobrota se dá vyrobit doma, vyžaduje to ovšem trochu práce, takže pokud se vám do toho nechce, klidně si upečte jinou sladkou chuťovku, třeba klasické buchty nebo nějaký dobrý koláč. Smyslem masopustu je se pomnít před již zmiňovaným půstem, a tak se to nesmí zanedbat!

Kdo by neměl promeškat Tučný čtvrtek?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie