Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Postní recepty - co si připravit v době půstu?

Postní recepty - co si připravit v době půstu?

Pro naše předky byly pravidelné půsty běžnou záležitostí, a to nejen z náboženských důvodů; někdy zkrátka nebylo, co do úst. Dnes máme všeho dost, a tak je těžké se udržet, ale pokud máte chuť půst zkusit, určitě směle do toho. Pokud je proveden správně, pomůže pročistit tělo, shodit pár kil a i psychicky se po něm budete cítit lépe. Ostatně; moderní detoxy jsou vlastně také půsty. Jak na to, aby jste si (po zdravotní stránce) neublížili?

Než začnete držet půst, poraďte se se svým lékařem, zda je ve vašem zdravotním stavu vhodný. Pokud dostanete zelenou, pak si pamatujte několik zásadních věcí. Při půstu je potřeba hodně pít, a to nejen vodu, ale také kvalitní zelený čaj a bylinkové čaje, samozřejmě neslazené a přírodní. Absolutní půst by se nikdy neměl držet dlouhodobě. Zkuste třeba jeden den v týdnu a pokud vám to sedne, můžete přidat ještě jeden, nebo i dva další dny týdně. Na začátku si můžete pomáhat popíjením čirého masového vývaru, který tělu dodá základní živiny a nic navíc. Aby půst fungoval, neměli byste ve dnech, kdy jej nedržíte, jíst smažená, těžká a tučná jídla, ale držet se fit stravy.

Hitem mezi dietáři je takzvaný přerušovaný půst, kdy člověk nejí po větší část dne, standardně to bývá 16 hodin bez jídla, a pak je okno, kdy se může konzumovat zdravá a vyvážená strava bohatá na bílkoviny, sacharidy, tuky i vlákninu, vitamíny a minerály, to trvá zpravidla 8 hodin.

Půst může znamenat - a z hlediska historických tradic a zvyků také znamenal - nikoliv kompletní hladovění, ale třeba pouze vynechání masa a cukru z jídelníčku a rovněž zákaz požívání alkoholu. To také určitě doporučujeme vyzkoušet, i kdyby třeba jen na měsíc.

Více

1 2 3 11