Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vánočka z třeného kynutého těsta

Vánočka je takovou snídaňovou královnou vítající vánoční ráno při svátečním stole. Už její příprava je slavnostně laděná, protože se peče většinou jen o Vánocích. Nechte provonět i vaši domácnost touto voňavou kráskou.

Hodnocení receptu je 5,0 (36×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

hosta hosta

Náročný

Doba přípravy 95 min Doba přípravy: 35 min Doba tepelné úpravy: 60 min Bez doby kynutí a odpočívání

95 min (35 min příprava + 60 min tepelná úprava, Bez doby kynutí a odpočívání)

Suroviny pro 2 kusy

2kusy

Nahlásit chybu v receptu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie32 442 kJ /
7 754 kcal
Bílkoviny175,15 g
Tuky304,80 g
Vláknina45,60 g
Cholesterol 1,82 g
Sodík 3,68 g
Sůl9,02 g
Sacharidy1 054,74 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Nejprve založíme kvásek z části vlahého mléka, droždí a lžíce cukru. Pořádně promícháme a necháme vzejít. Krok 2: V míse utřeme 3 žloutky a 1 celé vejce s 250 g cukru. Jakmile hmota zbělá, zamícháme citronovou kůru, zázvor a muškátový květ. Mouku prosejeme a přidáme s kváskem k žloutkové pěně. Krok 3: Ve zbylém mléce pak rozmícháme lžičku soli, přidáme k ostatním surovinám a zpracujeme do tuhého těsta - většinou ručně na vále, je dost tuhé.
Přendáme zpět do mísy a necháme kynout - klidně až tři hodiny. Krok 4: Do těsta, které zdvojnásobilo svůj objem, zapracujeme rozehřátou, ale zchladlou, kostku másla, naložené rozinky a část plátků mandlí. Nejlepší je ruční zapracování, jde to sice hůř, ale je to nejefektivnější. Necháme spolu chvíli odpočinout a připravíme na pletení. Krok 5: Lze plést klasicky z devíti pramenů, upevnit špejlí a nechat na plechu ještě chvíli kynout, asi hodinu. Krok 6: Vykynutou vánočku pomažeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme lupínky mandlí. Pečeme v předehřáté troubě na 200 °C do zhnědnutí, to je asi 10 minut. Poté teplotu snížíme na 160 °C, zakryjeme přehnutým pečícím papírem a dopečeme - zkoušíme špejlí.

TIP: Jak nejlépe uchovat upečenou vánočku?

Zveřejněno 18. 12. 2012

Poznámka autorky hosta

Já vím, že jsou tu desítky vánoček, tento postup - třené těsto a dodatečné přidání másla - jsem tu ale nenašla, třeba někoho osloví. Jde o recept, předávaný v naší rodině po generace, pamatuju ještě svoji babičku, jak v noci zadělávala těsto a ráno nás budila vůně.

Z tohoto těsta lze udělat samozřejmě i mazance.

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Vánočka z třeného kynutého těsta

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/qLy2

Další recepty

Zobrazit více

Zobrazit více

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Vánočka z třeného kynutého těsta

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/qLy2

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Komentáře (39)

Hezký den, prosím jak dlouho se přibližně vánočka peče? stačí odhadem. Vím že každá trouba peče jinak ale abych se měla od čeho odpichnout:-)

Bože, lepší mazanec jsem nejedla! To těsto je úžasné! Musím zítra udělat další várku! Děkuji mnohokrát za recept!

Dělala jsem z těsta mazance. Sklidily velký úspěch! Těsto je opravdu vynikající, chuťově i jemnou strukturou. Poznámka: mléka je uveden necelý půllitr, dala jsem 350ml a bylo to tak akorát.

Včera jsem pekla podle tohoto receptu, v 9 večer jsem zadělala, přes noc jsem dala na chladnější místo v zimní zahradě aby těsto nepřekynulo......... ráno v 8 jsem přidala máslo, rozinky, vlašské ořechy a pletla:-8 Všichni doma, když ochutnávali byli nadšeni :yes: a ta vůně..........<3 Děkuji autorce za úžasný recept.......:-K:-) budu péci už jen tuto<3:-):yes:

Lenka: díky, já už mám zaděláno. Je fakt skvělá:-)

Tak jsem letos chtěla nějakou jinou - nakonec jsem skončila opět u své klasiky. Přidávám trošku historie
"A proč vlastně na Vánoce pečeme právě vánočku? Tento zvyk pochází ze 16. století, kdy pečení vánočky náleželo pouze odborníkům svého řemesla. Od 18.století se však tento zvyk rozšířil do rodin a pro každého člena rodiny se pekla jedna vánočka. Pekly se v různých velikostech a ta největší byla podávána při slavnostní štědrovečerní večeři. V té době se nazývala vánočka „štědrovkou“ a měla do rodiny přivést blahobyt. Někdy se do těsta zapekla mince a ten, kdo ji našel, se měl těšit radosti a bohatství v příštím roce. Vánočka, jakožto symbol hojnosti, štěstí a zdraví, byla připravována s velikou opatrností a nesla s sebou také různé tradiční zvyky a pravidla. Hospodyňka, která vánočku pekla, musela být oděna v bílé zástěře, nemluvit a pro dobré kynutí prý mělo napomoci poskakování do výšky. I jednotlivé provazy, ze kterých se vánočka zaplétá, mají svůj historický význam. První čtyři provazy znamenají zemi, vodu, vzduch a slunce. Další tři jsou symbolem citu, rozumu a vůle a vrchní dva znamenají vědění a lásku." Takže tak:-) Dokumentuji fotkou;-)

hosta: To je moc pekne napsano.O tech provazech, to rikavala vzdycky moje babicka.:-K

Hledám recept na vánočku a nadchla mě tato, nikdy jsem tímto způsobem těsto nedělala:-O Když se pak zadělá máslo nemusí se už nechat kynout:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?

hosta: děkuji ti dobrá vílo;-)

Zobrazit starší odpověď

Jaroslava 28. 1. 2016 10:03
Troubu jsem měla vyhřátou na 200 stupňů, když cca po osmi minutách začala nahoře hnědnout, dala jsem navrch pečící papír a stáhla teplota na 160. Jen mě napadá, že jsem možná nechala při tom trošku déle otevřenou troubu, může to být tím ?Také je možné, že jsem s vánočkou nějak prudčeji pohnula, pokud to může také vadit. V každém případě jsme dnes ráno vánočku s manželem jedli k snídani a je stále skvělá, daleko vláčnější, než jakou běžně léta dělám. Jinak jsem četla poznámku o hladké mouce, ale vánočka je z polohrubé a použila jsem na ni tzv. babiččinu mouku.

Jaroslava Routová: Před vložením do trouby může spadnout mírně překynuté těsto. Zvlášť, když se s ním pohne- stačí prudce cuknout plechem ;-) Někdy je těžké přesně odhadnout správný okamžik :-)

Jaroslava Routová: a měla jsi troubu opravdu důkladně vyhřátou? Že mi občas ujela se stalo, ale že by nějak výrazně spadla to nepamatuju. Někdy také záleží na mouce - i když je to "hladká", některá se na kynutá těsta, jak jsem se dočetla v testu, moc nehodí - např. BIO. Já má osvědčenou havlbrodskou, na vše.

Jaroslava Routová 27. 1. 2016 17:21
Moc dobrá vánočka, tento styl kynutého těsta jsem neznala, tak jsem dnes vyzkoušela. Jen nevím, kde se stala chyba, že mi vánočka, která byla krásně nakynutá do výšky před vsunutím do trouby, nakonec mírně spadla a rozjela se do šířky. Budu ráda za každou radu, proč se tak stalo. Nicméně to vánočce na chuti neubralo !!!:-)

Dooga: díky za důvěru a pochvalu od takového labužníka jako jsi ty;-)

hosta: Tak upečeno. Sice jí nemám tak krásnou jako ty (pletl jsem poprvé v životě), ale to jí na chuti neubírá. Je nadýchaná a prostě výborná.:yes:

Dooga: věda to není a ty ji budeš mít jistě krásnější :-D

Super. Tu určitě vyzkouším - ve středu.:yes::-p
A věda ti, jestli nebude taková jako na fotce.;-):-D:-D:-))

isindy: :-D:-D:-D Ivi, bude to jistější, jak to znám, u nás už ve středu nebude;-), ale klidně přijeď;-):-)

Tématické fráze:
těsto na vánočku, kynuté těsto přes noc, vanocka testo, kynutí těsta přes noc, třené těsto, vánočka top recepty, těsto na vánočky, třené těsto recept, těsta na vánočky, top recepty vánočka, testo vanocka, recept na třenou vánočku, třený mazanec, recept na kynutou vanočku, kynutí přes noc, mazanec z třeného těsta, vánočka, jakou mouku na vánočku, jednoduchá kynutá vánočka, těsto kynuté přes noc

Suroviny:
droždí, cukr, mléko, mouka polohrubá, vejce, žloutek, cukr písek, kůra citronová, zázvor, květ muškátový, máslo, sůl, rozinky v rumu, mandle plátkové, vejce

Přidat fotografie receptu