Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kvásek z naklíčených zrn

Pravý kváskový chléb se vyrábí z kvašeného kvásku, nikoli z droždí. Původní způsob výroby chleba spočíval v pomalém kvašení mouky s vodou za účelem vytvoření „kvásku“, díky kterému chléb přirozeně vykyne a který dává kváskovému chlebu jeho charakteristickou chuť.

Recept nikdo nehodnotil, buďte první

Ohodnotit

Buďte první kdo ohodnotí recept

arrefeena

Náročný

Doba přípravy 20 min Doba přípravy: 20 min Bez doby kynutí a sušení

20 min (20 min příprava, Bez doby kynutí a sušení)

Suroviny pro 1 dávka

1dávka

Nahlásit chybu v receptu

Postup přípravy

Krok 1: Zrna namočíme do vody, za 24 hodin, vodu vyměníme a necháme stát dalších 24 hodin při pokojové teplotě. Krok 2: Opakujeme, dokud neuvidíme, že zrna klíčí. Kolik dnů to zabere záleží na tom, jak jsou staré. Tento krok můžeme úplně přeskočit a použít naklíčenou mouku (sprouted flour), která je však těžko k sehnání a je finančně dosti náročná. Krok 3: Zrna slijeme, rozložíme na utěrku a necháme 2 hodiny oschnout. Krok 4: Do mixéru vložíme 1/3 zrn a cca hrnek vody. Rozmixujeme na kaši. Zbytek dáme do ledničky. Krok 5: Přelijeme do skleněné sklenice, přikryjeme ubrouskem, zagumičkujeme a necháme stát při pokojové teplotě, dokud neuvidíme, že tekutina nakynula (cca 2 až 5 dnů dle pokojové teploty). Krok 6: Zamícháme a půlku odlijeme (můžete přidat do chleba nebo vyhodit). Krok 7: Rozmixujeme si další 1/3 zrn, v nové sklenici smícháme dohromady a necháme stát 12 hodin v pokojové teplotě. Kaše opět nakyne. Můžete vložit do ledničky a používat 3 dny jako aktivní kvásek. Krok 8: Po 3 dnech je kvásek neaktivní a musí se opět nakrmit novou dávkou kaše, pokud z něj chceme péct. Opakujte stejný postup a nakrmte kvásek nebo ho uchovávejte v ledničce, dokud ho nebudete potřebovat. Krok 9: Nakrmte ho cca 12 hodin před pečením a nechte stát při pokojové teplotě, dokud nenakyne.

Zveřejněno 12. 5. 2016

Poznámka autorky arrefeena

Zrna mají na svém povrchu přirozeně se vyskytující kvasinky a je z nich jednodušší udělat kvásek, než z mouky. Můžete však udělat kvásek i z naklíčené mouky anebo z nenaklíčených zrn.

Podle toho, kde žijete a jak moc máte ošetřenou vodu, zvažte použití vody z pet láhve. Chemikálie, kterými se voda čistí mohou zabít značnou část kvasinek, ale já osobně jsem nikdy neměla problém s kohoutkovou vodou.

Hotový kvásek už můžete krmit normální moukou, ale bio zrna nebo bio mouka jsou lepší, protože neobsahují pesticidy, které zabíjí kvasinky. Já jsem ve fotkách použila nebio zrna běžně k dostání a neměla jsem problém, až se kvásek ustálí , budu ho dokrmovat normální moukou. Princip spočívá v tom dostat do kvásku co největší počet kvasinek a poté už jen udržovat zdravý kvásek.

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Kvásek z naklíčených zrn

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/XlOv

Další recepty

Zobrazit více

Zobrazit více

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Kvásek z naklíčených zrn

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/XlOv

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Nejnovější recepty

Další recepty

Tématické fráze:
chléb z naklíčených zrn, chleba z naklíčených zrn, chléb z naklíčených zrn recept, naklíčený chleba, naklíčený chléb, chléb z naklíčeného zrna, k chléb kváskový z naklíčeného obilí, chléb z naklíčených zrn recepty, pečivo z naklicenych zrn, naklíčené obilky, pšeničný naklíčený chleba, pšenice zrno recepty, naklíčený chleba recept, domácí chléb z naklíčených zrn, ječný udělat kvásek, recept chleba z naklicenych zrn, použití pet láhve ke na klíčení, chlieb z nakličenych zrn, recept na naklíčený chléb, kde dostanu kvásek

Suroviny:
voda,

Přidat fotografie receptu