Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Houbové domácí přípravky

Hodnocení receptu je 4,8 (12×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

MamlajdaD MamlajdaD

Středně náročný

Suroviny

Nahlásit chybu v receptu

Naše kuchařky
právě v prodeji

Do obchodu

Postup přípravy

Krok 1: Houbový prášek: Houby očistíme, pokrájíme na plátky a obvyklým způsobem usušíme. Usušené houby dáme do trouby na 60-65ºC a přesušíme je, až úplně chrastí. Pak je v mixéru důkladně rozmixujeme na prášek. Vydrží v dobře uzavřené kořence i více roků (už mám třetím rokem a pořád skvěle jídlo okoření). Krok 2: Houbová sůl: potřebujeme 500 g jemně mleté soli, 50 g houbového prášku, 1 kávovou lžičku mletého pepře. Do suché soli vmícháme houbový prášek a pepř. Uchováváme v dobře uzavíratelných nádobách. Houbová sůl je vhodná ke kořenění masa a hlavně bifteků. Krok 3: Houbové „maggi“: Nasbíráme-li na podzim velké množství václavek a předváříme-li je na zavařování ve slané vodě, tuto tmavou vodu – houbový vývar - nevyléváme, ale po skončení předvařování ji přecedíme přes husté síto a svaříme na malé množství, na černohnědou tekutinu (svaříme v široké nádobě i prudkým varem, aby bylo rychle hotovo). Tekutina je zahoustlá a dává se do polévek a omáček, ale jen malinko, je neuvěřitelně „houbově aromatická“, ale i hodně slaná. Zkoušela jsem zavařovat do malinkých skleniček (od křeníku), zavařené vydržely dlouho, ale po otevření se poměrně rychle kazily. Doporučuji nevařit je až do takové hustoty (kvůli slanosti), ale raději je zamrazit v sáčcích na led a ty pak uzavřít ještě v igelitových (ne mikroténových) sáčcích. Lze udělat i z jiných hub, ale václavky jsou nejlepší, protože jsou hodně aromatické. Krok 4: Uskladnění sušených hub ve sklenicích: Usušené houby nacpeme a trochu namačkáme do sklenic (musí to být šroubovací sklenice) a otevřené je postavíme na rošt v troubě. Při pootevřených dvířkách trouby dosušujeme při 60º C, až chrastí. Trvá to asi deset, možná patnáct minut, přesně to nevím, nestopla jsem si to. Dávám na rošt i víčka, aby byla horká. Jakmile jsou houby hodně vysušené a chrastí, sklenice rychle zašroubuji a to hodně pevně a nechám na lince vystydnout. Sklenice označím štítky s udáním roku sběru a uložím. Tyto houby jsou vlastně „zavařené“, víčko se přisaje a jsou jako čerstvě usušené i více let. Po otevření sklenice se spotřebovávají postupně podle potřeby. A ta vůně z nevyčpělých houbiček!

Zveřejněno 27. 7. 2019

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Houbové domácí přípravky

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/zkQ8

Další recepty

Zobrazit více

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Houbové domácí přípravky

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/zkQ8

Marie

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (24)

Juraj Horak: Děkuji, ale nemohu recept vyzkoušet. Za prvé tady zatím houby nerostou (a tudíž se nedají ani od někoho koupit) a za druhé - můj zdravotní stav mi nedovoluje, abych do lesa a po lese chodila. :-( Ale ke starým a tudíž léty a generacemi ověřeným receptům mám důvěru :yes:, takže to napíšu brzy, tak jak to je napsané. ;-) Mám také jeden recept na kvašené houby, který jsem zatím nepublikovala, ale ten je jiný než ten váš a je i jiný než "Kadlíkovy kysané houby". tak je napíšu oba. Alespoň si kuchařky nebo kuchaři budou mít z čeho vybrat. ;-):-8 Kdybych si měla vybírat já, tak dám přednost tomu vašemu ;-):-D:yes:! Zdravím!:yes::-K

MamlajdaD: Pekne si ho v klidu odzkousejte a kdyz uznate , ze je vyborny je recept Vas . Ja jsem ho nevymyslel . Pouzivam . Oni to maji od nejake praprababicky .

Juraj Horak: Děkuji za důvěru, moc si toho vážím. :-) Pokud máte na mysli recept na kvašené houby, ráda ho zpracuji, ale jen v tom případě, že souhlasíte, že uvedu jako zdroj receptu vás - vaše jméno, s poznámkou, že jste mi recept nabídl ke zveřejnění. :yes::-)

MamlajdaD: Pokud si prakticky overite me zkusenosti a budete spokojena pouzijte to jako svuj recept . Plne souhlasim .
Vite ja jsem takovy amater . Mam dost i kucharskych knih , ale ty soucasne mne i zarazi . Zbytecne popsanych mnoho stran papiru o nicem . Kdyz umite udelat cisty pruzracny vyvar z libovolneho masa , tak mate tolik super polevek , ze je ani nepopisete . S nudlemi , nocky , knedlicky , ryzi , hraskem , mrkvi , porkem , proste rodinne recepty . Je to na 100 stran a jsou Vase . To mate jako gulasova , drstkova , gulase , perkelty . Zaklad je stejny a tu specifickou chut a kouzlo do toho vkladate sama , co tam jeste pridate na vylepseni .

Juraj Horak: Děkuji za pěkný komentář. :-K Receptů na kysané zlí je spoustu, ale ne všude je zmínka o soli bez jodu! A to je myslím dost podstatné. Ale koupit sůl bez jodu je tady v Česku je tak trochu zázrak.:-( Kupuji mořskou sůl, ta sice určitě obsahuje také stopy jódu, ale v daleko menší míře. Používám hlavně při domácí výrobě klobás a dalších domácích uzenin, tam je to taky důležité, právě tak jako u zelí apod. :-8 Chystám se letos nakládat zelí do sklenic (bydlím v paneláku), jak kysané, tak i nakládané, a dík za tip, můžu zkusit i to ruské s mrkví. Chodím na ruské weby o vaření, oni mají na nakládání zeleniny víc receptů, než my;-):-8 Moc zdravím!:-K

MamlajdaD: Dekuju . Vite ja nepotrebuju psat recepty. Podle mne je diskuze nejlepsi . Ja sem se i k te soli dostal jako slepy k houslim . Kdyz v roce 2004 vstoupilo Lotyssko do EU , tak meli hranice doslova zablokovane ruskymi kamiony . Tak jsem zavolal do Rigy do firmy s kterou jsem spolupracoval . A tak jsem se dozvedel , ze se zasobuji ve velkem soli bez jodu , kterou EU zakazuje prodavat . A skutecne kvasene zeli nehnedne , nemekne a vydrzi podstatne dele . Nevim , jestli Vy potrebujete sud , ja to delam pravidelne v petilitrovkach s kvasnou zatkou . Dulezite je od tech 7 - do 15 stupnu a sul bez jodu . Dnes koupite nakrajene , staci par minut a natlacit .
A ted ruske kvasene zeli . V Rusku takove nase krajene nekoupite . Vetsinou pouze s mrkvi . 1-2 mrkve najemno nastrouhane na 1kg zeli . Vynikajici . Neni to tak davno , co jsem tam pracoval jako zastupce nasi firmy , takze vim o cem hovorim .

Juraj Horak: To je skvělý recept na houby mléčně kvašené! :yes: Sice tady na topkách už jeden je - "Kadlíkovy kysané houby", ale ten je dost odlišný. Proto si myslím, že by bylo vhodné, kdyby jste tento recept napsal jako samostatný vámi vložený recept, tady by si ho ledaskdo nemusel všimnout!:-( (Některé kuchařky a kuchaři myslím ani moc nečtou komentáře.) Zkuste to napsat a vložit,:yes:;-):-8 je to ten nejzdravější způsob nakládání hub a lidé se k mléčnému kvašení zase vracejí,:yes: i když je to dávný recept!:-8 A to vaše houbové maggi bych na vašem místě k tomu připsala jako bonus! ;-):-D Teď už aby hlavně rostly, že?;-):-D:-D Moc zdravím!:-K:-K

MamlajdaD: I ja Vam dekuji za odpoved . Vite neumim to vysvetlit , ale tim , ze houby ususite nejen , ze nemate kasi ale velmi se zvyrazni chut a aroma koncentratu .

Dam jeste jeden recept , ktery mam z vychodniho Slovenska . Kvasene houby .
Nalev 1 kg hub , 1l vody , 40 g soli , bobkovy list , par celych pepru a noveho koreni . Houby nakrajime na cca 1 cm platky a varime ve slane vode 10 min . /lzice soli na 1 l / Prudce ochladime . Okapane houby smichame s jednou , dvema cibulemi a strouzkem cesneku na platky . Natlacime do sklenic a zalejeme studenym nalevem . Zatizime , nalev musi byt alespon na prst nad houbami . Do chladna a za tri , ctyri tydny je mlecne kvaseni ukoncene . Muzeme sterilizovat pro delsi uchovani .
Samozrejme tak jako kdyz kvasite zeli doporucuju zasadne nepouzivat sul s jodem . Ztraci to barvu a rychle mekne .

Juraj Horak: Děkuji za pěkný příspěvěk k receptu! Určitě se tento postup někomu bude hodit, protože je úplně jiný, než popisuji já. ;-) Já to "maggi" mám z vývaru z hub povařených na naložení, který se obvykle vylévá, takže na to žádné houbičky nepotřebuji;-). Ale ten váš postup je také zajímavý a někoho inspiruje, aby vyzkoušel. :-8 Děkuji za komentář a zdravím!:-K

MamlajdaD . Trosku jiny postup maggi . Houby , nejlepe smes dokonale ususit . Nemixovat , nedrtit . Suche odmocit do rana a varit , varit se soli . Pres jemne platenko nechat okapat . Je to slane , ale neni huste a kazdy si da podle chuti do jidla i z pouzite maggove sklenicky , je nato vhodna .

Sušené houby se odjakživa uchovávaly bez problémů v plátěných pytlících... :yes:
No, do té doby, než se k nim dostali moli...:no:
Problém vyřešen od doby, co se přesušené houby skladují ve skle se zábrusem, či s víčkem:yes::yes:
... a BEZ "ZAVAŘOVÁNÍ" :yes::yes::yes:

recepty73: :-D:-D:-D:yes: To chce víc chodit na houby, pak zbyde na taková houbařsky "jalová leta", jako vloni a letos (letos doufám, že je rok jalový jen zatím, že se to zlepší;-)). Zdravím:-D:-D:-K

MamlajdaD: ...ale já se zavaření nebráním;-) jen mi to přijde zbytečné, když všechno do další sezóny sež...m ;-):-D ...na mou duši, na psí uši!:-D;-)

recepty73: ;-):-8 Sušené houby uskladněné podle tohoto mého receptu v bodě 4) opravdu vydrží několik let :-! Na mou duši, na psí uši! (to jsme říkávali jako děti):-D:-D:-D Kdo jednou vyzkouší, už jinak dělat nebude. Ale jak myslíš;-), každý podle svého :-8 Zdravím! :-K

MamlajdaD: ...není zač!:-K ...zavařovat nemusím, protože všechny houby (sterilované v octu, tuku, mražené, drť...) vydrží jen tak tak do další sezóny;-), ale pro ty konzumenty, co nevaří denně a třeba i nejeden chod se to určitě vyplatí:yes:

Tématické fráze:
houbova smazenice k uskladnění, domácí houbové koření, houbový odvar, houby na topinky lze zavarvat, recept na kvašené houby z z ruska, přesušené houby co s tím, zaczavarovani z hub, předdušené houby, je třeba usušené houby ve skle ještě sterilizovat, recepty z hub na uskladneni, zavařená houbová směs, domácí houbový vývar

Suroviny:
houby, houby sušené, sůl, pepř, houby sušené

Přidat fotografie receptu