Polévka je grunt. Z čeho všeho ji lze uvařit? Jaké polévky patří mezi nejoblíbenější?
Poctivá polévka je grunt, to už víme od našich babiček. Dokáže nás postavit na nohy, připravit žaludek na další jídlo, a pokud je opravdu hutná, snadno nahradí hlavní chod. Polévku můžete připravit téměř z čehokoliv, co najdete doma.
Tradiční nejoblíbenější polévky
Mezi tradiční neoblíbenější polévky se řadí hned několik stálic. Bývají to většinou takové ty hospodské, jako je frankfurtská, gulášová, bramborová, rajská, kulajda, zelňačka a česnečka. Oblíbené jsou i krémové polévky, a to zejména dýňová, brokolicová, pórková, hrášková nebo květáková. Chybět samozřejmě nesmí poctivý masový vývar.
Méně obvyklé, ale skvělé polévky
Mezi méně obvyklé, ale rychlé, jednoduché a skvělé polévky patří například:
- polévka z hlívy ústřičné či kotrče,
- polévka z bílých/červených fazolí či fazolových lusků,
- polévka z červené čočky,
- polévka z červené řepy, pečených paprik či cukety.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Hrášek je nezralý plod v lusku hrachu. Není to luštěnina, ale řadí se mezi zeleninu. Známe chutné sladké kuličky, které vylupujeme z lusků. Z hrášku připravíme lahodnou polévku, přidáváme jej do omelet, je chutnou přílohou k masu, hodí se do rizota, a osvěží i bramborovou kaši. K dipozici je celý rok, prodává se mražený.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Tato polévka nepochází z Frankfurtu, ale název dostala podle frankfurtských párků, které se do ní přidávají. Jedná se o polévku svačinovou, která se nachází v mnoha bufetech. Vaří se z dobré cibulové jíšky, nejlépe připravené na sádle. Přidává se paprika, brambory, česnek, a nakonec osmažené plátky párků.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Gazpacho, španělská zeleninová polévka, pochází z Andalusie. Podává se studená, nejlépe vychlazená. Snad každá jižanská rodina na ni má svůj recept, ale základ zůstává stejný - zelenina, nejlépe z vlastní zahrádky, a nesmí chybět dobře vyzrálá rajčata. Veškerá syrová zelenina se rozmixuje a dochutí, podává se ze skleněné mísy s opečenými krutony.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Čorba je známá a chutná polévka z Balkánu, vaří se z různých druhů masa a přidané zeleniny. Maso lze použít vepřové, skopové, telecí, jehněčí, drůbeží i rybí. Zelenina se přidává kořenová, dále rajčata a papriky, a nesmí chybět ani fazole. Hustá polévka se dochutí česnekem nebo bylinkami.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Celestýnské nudle patří mezi tradiční rakouské zavářky do polévky a své příznivce si našly i v našich kuchyních. Jejich příprava je velmi jednoduchá. Z mouky, mléka, vejce, soli a muškátového oříšku připravíme těstíčko, z něj na pánvi usmažíme omeletu, a tu nakrájenou na proužky vkládáme do polévky.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Demi-glace je velmi silný hovězí, telecí nebo drůbeží vývar. Používají jej často profesionální kuchaři k zesílení masové chuti. Jedná se o velmi dlouze tažený vývar z kostí a zeleniny, zredukovaný na hustotu sirupu. Může se zamrazit. V domácích podmínkách lze využít tvořítka na led, vývar je potom kdykoli k dispozici.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Cibulačka, původně francouzská polévka, je ve své podstatě velmi jednoduchá. Základem je hromada cibule a dobrý vývar, ale přípravě je třeba věnovat potřebný čas - cibuli nechat zkaramelizovat, zaprášit moukou a provařit. Podává se zapečená v troubě s toustem a dobrým sýrem.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Červená řepa je zelenina, která se těší čím dál větší oblibě. Někdy bývá řazena k superpotravinám. Její pigment brání kornatění tepen. Řepa má pozitivní vliv na činnost jater. Podporuje růst buněk a obnovuje jejich jádra. V kuchyni najde uplatnění syrová i vařená, a to především v salátech a pomazánkách. Najdeme ji též v boršči. Oblíbené jsou zeleninové nebo ovocné šťávy s přídavkem červené řepy.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Čočka jedlá je jednoletá rostlina dlouhého dne. U nás se moc nepěstuje, dováží se k nám hlavně z Kanady. Jde o zdravou luštěninu, které se přikládá z hlediska stravování velký význam. Je ceněna především jako zdroj bílkovin a nestravitelné vlákniny. Používá se do polévek, jako příloha a do salátů. Je oblíbená zvláště mezi vegetariány.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Bouilon je silný masový nebo zeleninový vývar, nejčastěji oba dohromady. Někdy se tak nazývají polévky, u nichž je vývar hlavní složkou. Kvalitní vývar se připraví pomalým vařením, kdy tekutina pouze jakoby "perlí". Do masového vývaru se přidávají i kosti ze žeber, morkové, skelety z drůbeže. Vkládají se do studené, méně osolené vody. Vývary či bujóny se vyrábějí i průmyslově - v pevném nebo gelovém provedení, mohou být různých druhů, např. slepičí nebo hovězí.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Boršč je druh polévky, která pochází z ruské a ukrajinské kuchyně. Později zdomácněla i v mnoha dalších zemích. Podobné polévky se vaří také v Polsku a Bulharsku. Pravý boršč se vyznačuje sytou červenou barvou díky použití červené řepy. V minulosti se používala řepa kvašená. Lehčí verze používá jen zeleninu a sádlo, bohatší boršč je doplněn klobásami či uzeným masem, vepřovým nebo hovězím jazykem.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Bouillabaisse je francouzská polévka z místních ryb a mořských plodů. Musí obsahovat nejméně 3 druhy ryb, a nesmí v ní chybět koření. Podává se v horkých talířích, vyložených opečeným chlebem. Tato polévka nahradí i hlavní jídlo.
Předchozí 1 … 19 20 21 22 Další
Další témata
Další recepty
Přečtěte si Zobrazit více
Šílený jídelníček Jindřicha VIII.: Obézní milovník masového pudingu po smrti explodoval
Jogurtová buchta: Vláčný a šťavnatý moučník je hotový za chvíli a využijete i kelímek od jogurtu na odměřování surovin
Jídelní rozmary slavných: Fotbalista Lionel Messi miluje milánský řízek od maminky, přelitý rajčatovou omáčkou a zapečený se sýrem