Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

3D dorty bývají kopií daného předmětu nebo vyjadřují fantazii cukráře a obdarovaného ve třech rozměrech, na rozdíl od plochých 2D modelů mají navíc i objem. Někdy je dort tak dokonalý, že nevíme, jestli ho můžeme sníst.

3D dorty jsou vysokou školou v cukrařině. Podmínkou pro výrobu takových dortů je zručnost, preciznost, výtvarné nadání a prostorová orientace. Velké 3D dorty mnohdy potřebují konstrukci a speciální pomůcky pro vytvoření dokonalého modelu. 

Jak vymodelovat 3D dort

Připravíme si dortovou podložku na točnu, na které budeme dort tvarovat:
  • Model si nakreslíme pokud možno ze všech stran. Přesné kopie musíme změřit, popřípadě si vytvořit papírové šablony.
  • Podle velikosti budoucího dortu upečeme korpusy - na plechu nebo v jakékoli formě. Je lepší, když těsto zbyde, než když bude chybět.
  • Upečené těsto pokrájíme na dost velké kusy, abychom z nich pak vytvořili to, co potřebujeme. Korpusy prokrájíme a natřeme libovolným krémem.
  • Pláty znovu složíme a přitiskneme na sebe. Začíná nejtěžší práce - nožíkem nebo skalpelem začneme tvarovat dort odkrajováním kousků.
  • Kousky, které odstraníme, nesmíme vyhodit! Budeme je potřebovat na doplnění a na nastavení detailů.

Jak dokončit a ozdobit 3D dort

Dort jsme vypracovali do nejmenšího detailu - nyní ho necháme minimálně hodinu ztuhnout v lednici:

  1. Potahovaný dort: Vyválíme si jedlými barvami obarvenou potahovku nebo marcipán. Plát podebereme oběma rukama a položíme na vršek dortu. Od vrchu dolů uhlazujeme potahovku prsty nebo hladítkem a když je potřeba, pomůžeme si cukrářskou kosticí. Plát jde nastavit i z několika kusů, ale vždy se snažíme spoj nějakým způsobem skrýt, pokud nejde o šev, který vytvoříme záměrně.
  2. Krémový dort: Zdá se na práci jednodušší, ale jde o puntičkářskou práci, kdy je různě obarvený krém vytlačován z cukrářského sáčku přes malou řezanou špičku. Tvoříme minirůžičky, které klademe jednu vedle druhé, dokud nepokryjeme celou plochu dortu. Malé detaily můžeme vymodelovat z potahovky nebo marcipánu.

Vychytávky při přípravě 3D dortu

U vysokého dortu hrozí, že se propadne do sebe nebo zbortí do strany. Pomůžeme si zapíchnutím špejle skrz střed dortu. Někdy pomohou i párátka, která udrží menší kousky na svém místě. Nejsložitější dorty mají konstrukci ze dřeva nebo silného drátu, jiné mají uvniř burizonovou hmotu, která je lehká, dá se brousit a dobře dort vyztuží. Velmi oblíbené Barbie panenky mají pod šaty dort a sama panenka je jeho výztuží. Špičaté věže nahradí potahovkou pokryté zmrzlinové kornoutky a průsvitná okénka autíček kousky fólií.

Zásadní pro 3D dorty je to, aby větší část byla jedlá a hosté svou porci nemuseli při jídle rozebírat a odstrojovat.

Sladké drobečky

Vytvořit auto nebo berušku jako 3D dort je snadné i pro začátečníka. Připravit dort jako hrad nebo pejska je daleko složitější a rozhodně to není práce pro nezkušenou cukrářku. Velké 3D dorty bývají výsledkem i několikadenní práce a výstavní dorty jsou vhodné jen pro naprostého profesionála. Sami musíte zvážit své možnosti a nesnažit se vytvořit dort, který se nepovede a bude zdrojem zklamání pro vás i oslavence.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky