Adzuki v kuchyni: Tyto fazolky s oříškovou chutí využijete ve sladké i slané kuchyni
Adzuki jsou malé fazolky hnědo-červené barvy využívané především v japonské kuchyni. Mají nasládlou, ale specifickou chuť a chutnají lehce po oříšcích. Uplatnění v kuchyni je poměrně široké.
Oblíbené jsou fazolky adzuki nejen u vegetariánů a veganů pro velký obsah bílkovin, pozornost si získaly také díky lepší stravitelnosti a všestrannému využití. Můžete je připravit nasladko, naslano, ale také je nechat naklíčit. Tak co zkusíte jako první?
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Využití adzuki fazolek v kuchyni
Máme pro vás 5 tipů k využití adzuki, určitě si vyberete ten svůj.
- Fazolový guláš nebo polévku lze připravit stejně jako z fazolí klasických. V polévce jsou skvělé v kombinaci s mrkví nebo dýní.
- Pomazánka z adzuki je opravdovou delikatesou. Uvařené fazolky rozmačkejte nebo rozmixujte, ochuťte solí, pepřem, limetkovou šťávou a červenou cibulí. Přidat můžete chilli a čerstvý koriandr, ale také rozmačkané avokádo.
- Jíst se dají také nasladko. Stačí uvařené fazolky rozmixovat, smíchat s vámi vybraným sirupem (např. rýžový nebo datlový) a přidat do snídaňové kaše. Do vzniklé směsi se hodí také kakao nebo karob.
- Vhodné jsou i do salátů, do čistě zeleninových, ale také do těch s vejci, rybami nebo jiným masem.
- Jedete na vlně nakličování? Zkuste tyto fazolky naklíčit, po 5–7 dnech si na nich pochutnáte, klíčky chutnají téměř jako hrášek. Můžete je přidat do salátů či polévek, ale také je jíst samostatně či s pečivem.
Pokud plánujete vaření adzuki, je potřeba počítat s delším časem máčení. Fazolky propláchněte a poté je nechte namočené po dobu 10 až 12 hodin. Vařte je v čisté vodě po dobu 40–60 minut, do změknutí. Solte až nakonec, aby neztvrdly.
Komentáře