Aksamitník se na zahradě vyplatí. Kromě bohatého kvetení nabízí ekologickou ochranu svému okolí
Aksamitník rozkladitý patří mezi okrasné rostliny pěstované nejen pro krásu, ale i pro působení na půdu a na rostliny kolem nich. Pěstování aksamitníků je snadné a vhodné i pro začátečníky, výrazně zbarvené květy bez velké péče doslova prozáří každý kout na zahradě.
Aksamitník je letnička, kterou si snadno vypěstujeme už od semínek, ale můžeme si rovnou koupit předpěstované sazeničky. Aksamitníku (říká se mu také afrikán) se výborně daří na prosluněném stanovišti v dobře propustné humózní půdě. Pokvete i při mírném zastínění, ale méně.
- Aksamitníky se snadno ujímají, rostliny jsou velmi nenáročné a odolné, brzy od výsadby vykvétají a kvetou až do prvních mrazíků na podzim.
- Další výhodou je, že není třeba odstraňovat jejich odkvétající květy. Rostliny jsou "samočisticí", což znamená, že všechny části květů pozvolna opadají a rostlina stále a opakovaně pokvete, a to bez přílišné péče.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Výhody pěstování aksamitníku
Aksamitníků si považují ti, kdo se chtějí na zahradě obejít bez chemických prostředků. Nico Vermeulen v Encyklopedii bylin a koření mimo jiné uvádí: " Kdo zahradničí ekologicky, může zasadit aksamitník rozkladitý, aby mu odpuzoval hmyz a hubil plevel. Z kořenů této rostliny starých minimálně tři měsíce se vylučuje látka, která velmi efektivně usmrcuje háďátka půdní. Tento účinek je vědecky dokázán." Pokud chcete co nejvíce využít léčivou sílu aksamitníku, vysaďte ho do zahrady co nejdříve po 15. květnu. Bude působit léčivě na půdu a odpuzovat ze svého okolí nejen háďátka, ale i mšice, molice a jiné škůdce. Aksamitníky působí jako ochrana pro zeleninu (cibule, mrkev, pór, fazole a další), jahodníky a okrasné rostliny (růže, cibuloviny). Aksamitníky proto vysaďte do různých míst v zahradě, mezi květiny i zeleninu. Jen počítejte s tím, že se rozkládají doširoka a budou potřebovat více prostoru.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Další využití květů aksamitníku
Květy aksamitníku můžete využít i k barvení látek, přičemž výsledná barva je závislá na barvě použitých květů, a dokonce ke zdobení jídel. Výrazná oranžová barva vynikne především v různých salátech a pokrmech studené kuchyně, ale i např. v polévkách. Až příště uvidíte květy aksamitníku, můžete ochutnat. Rostlina je používaná i v lidovém léčitelství.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
„Na povrchu klouzavý a uvnitř kyprý a vláčný….“ Jak vypadá knedlík a jak nok? Film Pelíšky nabídl před 25 lety jasnou odpověď
Aksamitník je nenáročná letnička. Poradíme, jak rostlinu pěstovat, aby bohatě kvetla
Komentáře