Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Aloe vera je známá pokojová rostlina s léčebnými vlastnostmi. Pěstovaly ji rády naše babičky a můžeme ji mít i my. Aloe vera je nenáročná, vděčná rostlina, která nepotřebuje velkou zálivku, ale právě naopak, a protože poměrně rychle roste, prospěje jí přesazení jednou za dva až tři roky.

Aloe vera prospívá na osluněném okenním parapetu. Vyhovuje jí písčitá a dobře propustná půda, rostlinu chráníme před přemokřením. V období od března do října ji můžeme přihnojovat hnojivem, které přidáme do zálivky. Co se týče zálivky, tak paradoxně větším problémem bývá její přebytek než nedostatek. A jak často aloe zalévat? Záleží na teplotě prostředí, ale obvykle se doporučuje v létě zalévat jednou za 1–2 týdny, v zimě nejvýše jednou za šest týdnů.

Aloe vera a její účinky

Dr. George D. Pamplona-Roger uvádí ve své Encyklopedii léčivých rostlin: "Z dužnatých listů aloe se získávají dvě látky - hořká aloe a aloe gel

  • Hořká aloe - Když se nařízne povrch listů jakéhokoli druhu aloe, z rány vyteče žlutá šťáva hořké chuti, která při odpařování tuhne a stává se z ní beztvará hmota hnědé barvy. Této hmotě se říká hořká aloe. Její použití se liší podle velikosti doporučené denní dávky." Nižší dávky zvyšují chuť k jídlu a zlepšují trávení. Vyšší dávky mají silné projímavé účinky, vyvolávají stahy dělohy a nesmí se užívat v těhotenství nebo během menstruace.
  • "Aloe gel nebo šťáva - Dužina listů obsahuje téměř čirou, lepkavou tekutinu, která nemá žádnou chuť. Díky této šťávě, zejména jejím léčivým účinkům na kůži, proslul aloe gel po celém světě." Při aplikaci zevně na postižené místo mají aloe gel nebo šťáva mnoho blahodárných účinků: hojí rány, čistí je, urychlují jejich regeneraci a zmenšují velikost jizvy (je možné přiložit celou dužinu). Používají se při léčbě popálenin a kožních onemocnění, při péči o pleť, nehty a vlasy. Při vnitřním použití zvyšují chuť k jídlu, posilují a čistí organismus, stimulují imunitní systém - používat se ale mohou jen v minimálních bezpečných dávkách a s opatrností.

Přes řadu pozitivních vlastností je na místě i opatrnost, protože u některých osob může aloe při aplikaci na kůži vyvolat alergickou reakci.

Aloe je součástí některých kosmetických přípravků, krémů i šampónů. Jaké máte zkušenosti s použitím aloe vera? Budeme rádi, když nám napíšete do komentáře pod článkem své tipy a rady.

Čerpáno z časopisu Zahrádkář (březen 2022, str. 25) a Encyklopedie  léčivých rostlin (autor George D. Pamplona-Roger)

Komentáře

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli