Bavorské vdolečky jsou kynutá smažená kolečka s povidly a tvarohovou parádou
Bavorské vdolečky jsou kynutá smažená kolečka, která jsou potřená povidly a ozdobená tvarohem. Vdolky se k nám pravděpodobně dostaly z Bavor, ale zdomácněly u nás tak, že je považujeme za tradiční staročeský pokrm.
Vdolky a vdolečky měly své místo v každé kuchyni a ve školní jídelně. Maminky a babičky je pro své mlsouny připravovaly velmi často, mnohdy i jako svačinu do školy. Vdolečky a koblihy se staly součástí každé slavnostní události a posvícení.
Mohlo by vás zajímat
Jak připravit těsto na bavorské vdolečky
I když se recepty v mnohém liší, kynutá těsta si jsou dost podobná:
- 500 g hladké mouky (hladkou můžeme nahradit polohrubou moukou)
- 3/4 kostičky droždí
- 250 ml vlažného mléka
- 50 g cukru
Droždí rozmícháme v misce s cukrem, 2 lžícemi mouky z daného množství a přidáme tolik mléka, abychom získali husté těstíčko, které přikryjeme papírovým ubrouskem a necháme v teple na lince vzejít. Omládek přidáme do mísy spolu se zbylými ingrediencemi:
- 3 žloutky
- 50 g vlahého másla
- 3 lžíce rumu
- zbytek mouky s větší špetkou soli
- zbytek vlažného mléka
S pomocí robota vypracujeme kompaktní jemné těsto. Necháme ho mísit 5–7 minut a vyvarujeme se přitom dolévání tekutiny nebo dosypávání mouky. Těsto poprášíme moukou a přikryjeme mísu čistou utěrkou. Necháme ho v teple kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
Jak tvarovat a smažit bavorské vdolečky
S těstem se velmi dobře pracuje, je jemné a tvárné:
- Vykynuté těsto přemístíme na vál, posypaný trochou mouky a rychle ho propracujeme rukama. Pak z něj vyválíme plát, vysoký 1 cm a vykrájíme kulatou formičkou nebo sklenkou kolečka.
- Kolečka přemístíme na linku nebo na utěrku, poprášenou moukou, další utěrkou je přikryjeme a necháme je minimálně půl hodiny odpočívat. Těsto pěkně nakyne a je připraveno ke smažení.
- Do nižšího kastrolu nebo vyšší pánve nalijeme olej - nesmíme šetřit, protože vdolky musí plavat. Tuk necháme rozpálit na střední teplotu - vhozením kousku těsta zjistíme, jestli je dost horký.
- Kolečka naskládáme vedle sebe (necháme mezery - nabydou) a pánev zakryjeme na chvíli poklicí - díky páře budou pěkně nadýchané. Smažíme je dozlatova, pak je otočíme a dopečeme z druhé strany.
- Vdolečky vyjmeme z oleje děrovanou naběračkou a odkládáme je na talíř s papírovou utěrkou, aby se odsál přebytečný tuk. Před zdobením je necháme vychladnout, aby se povidla neroztékala.
Ačkoliv recept na bavorské vdolečky vypadá složitě, opak je pravdou. Zkuste se řídit podle našeho videoreceptu a uvidíte, že příprava těsta je docela jednoduchá a vykrajování a smažení vdolečků hračka:
Sladké drobečky
Tradiční vdolečky se potírají švestkovými povidly, ale nic nezkazíme ani dobrou marmeládou. Ušleháme tvaroh s mlékem a trochou cukru a lžičkou nebo pomocí cukrářského sáčku tvoříme na vdolečkách kopečky - parádu. Tvaroh můžeme nahradit šlehačkou, kysanou smetanou, hustým jogurtem nebo tvrdým strouhaným tvarohem.
Komentáře