Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bedla vysoká je jedna z našich nejoblíbenějších hub. Od jedovatých bedel (chřapáčová, pleťová) se liší posuvným prstencem a barvou, která se na řezu nemění. Roste v listnatých i jehličnatých lesích, na loukách a na okrajích cest. Sběr bedly je velice jednoduchý, protože její široký klobouk je z dálky vidět.

Bedla vysoká je velice chutná houba, houbaři vyhledávaná pro její široké využití v kuchyni. Bedlu lze zpracovat do všech houbových jídel, ale musíme mít na paměti, že noha bedly je tuhá, proto volíme úpravu pouze klobouku, který měří až 40 cm.

Zpracování celých klobouků bedly v kuchyni

Nohu (třeň) z bedly lehce vylomíme, přitom zkontrolujeme, jestli je prstenec pohyblivý. Pokud ne, houbu vyhodíme. Položíme si klobouk na dlaň dužninou dolů a lehce na něj poklepeme - tím ho zbavíme drobných nečistot a hmyzu, který se uvnitř schovává.
Bedly zpracujeme podle tvaru klobouků - mladé houby ho mají uzavřený, starší houby plochý:
  • Uzavřené klobouky mladých hub můžeme naplnit směsí masa, kousky hub, sýra a slaniny. Bedly vložíme do pekáče a potřeme olejem. Také je můžeme podlít vývarem, přidat cibuli, česnek, zbytky hub a dusit pod pokličkou. Po upečení podáváme s brambory nebo pečivem.
  • Klobouky ve tvaru misky přímo volají po naplnění. Klobouky osolíme, položíme do pekáče nebo plech dužninou nahoru a naplníme směsí masa a slaniny. Pečeme do růžova, pak posypeme sýrem a dopečeme. Klobouky můžeme před pečením přiklopit druhou houbou jako pokličkou.
  • Ploché klobouky bedel jsou předurčené k obalení v trojobale a usmažení. Bedlové řízky jsou naprostou delikatesou a říká se, že kdo neochutnal bedlu, nejedl nikdy pořádnou houbu. Klobouky musíme před obalením rozkrájet na menší kusy, aby se vešly do pánve. 
  • Plátky klobouků bedel můžeme smažit na tuku osolené a okmínované, posypané kořením nebo obalené v těstíčku z vajec, mouky a sýra.

Další zpracování bedel

Někdy se klobouk bedly poláme, takže máme možnost ji zkusit připravit jinak než k plnění nebo jako řízek:

  • Větší kousky bedly můžeme zapékat, dusit jako guláš, obalovat v těstíčku, smažit z ní škvarky, opékat na kmíně nebo připravit se zeleninou.
  • Menší kousky bedel smažíme na malé houbové škvarečky nebo přidáváme pod maso. Hodí se do polévek, do houbových směsí, do salátů.
  • Malé kousky bedel zpracujeme do houbových paštik a pomazánek, do míchaných směsí a salátů se zeleninou, do polévek a pod maso.
  • Nohy (třeně) bedel jsou výborné důkladně vysušené a rozemleté na houbové koření. Skladujeme ho ve vzduchotěsné nádobě nebo z něj můžeme namíchat směs houbového koření.

Houby, opečené na oleji, jsou výborné, ať se jedná o jakýkoli druh tvrdší houby, nejen o bedly. V našem videoreceptu se na jeden takový recept můžete podívat:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky