Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bezinkový likér s chutí kávy: Poradíme vám, jak zdravé dary přírody využít na lahodný nápoj
Zdroj: Pixabay, autor: RitaE

Říká se: "Před heřmánkem smekni a před bezem klekni". Tento léčivý keř najdeme u polí, na mezích nebo na starých zahradách a lze z něj využít k léčbě různých neduhů většinu jeho částí. Plody černého bezu neboli bezinky sklízíme koncem léta a začátkem září. Lze z nich vyrobit bezinkový likér, který se užívá jako lék. Už naše babičky si byly vědomy jeho zdraví prospěšných látek.

Bez černý je keř, který nás obdarovává dvakrát do roka. Na jaře se těšíme z aromatických květů, ze kterých se vyrábí sirup a marmeláda, nebo je lze usmažit. Na podzim se sbírají tmavě zbarvené plody, které jsou stejně jako květy velmi zdravé, nazýváme je bezinky. Jsou prospěšné při průjmech, zahlenění, pro posílení imunity nebo při tišení bolestí nervového původu.

Jak připravit bezinky na výrobu likéru

Při sběru plodů dávejte pozor, abyste sbírali plody zralé. Ty nezralé jsou jedovaté a mají silně projímavé účinky. Může se jich sníst pouze malé množství, nejlepší je se však nezralých plodů zcela vyvarovat a používat bezinky pouze v převařeném stavu. Na likér budete potřebovat pouze plody bez stopek. Těch se zbavíte tak, že plody otrháte za pomocí vidličky, se kterou budete plody strhávat dolů. Doporučujeme při práci s bezinkami používat rukavice, abyste neměli obarvené ruce.

Léčivý likér v několika krocích

Na jednu dávku, ze které je 2 a čtvrt litru likéru, budete potřebovat 2,5 l bezinek (kuliček černého bezu), 1 l vody, 1 vanilkový cukr, 1 kg cukru, 6 lžic uvařené silné kávy a 0,5 l rumu.

  • Nejprve do hrnce nalijeme odměřenou vodu, nasypeme opláchnuté kuličky černého bezu a společně vaříme 15 minut.
  • Nachystáme si druhý hrnec, dáme do něj cedník, na něj plátýnko, ve kterém zachytíme kuličky bezu a vymačkáme z nich co nejvíce šťávy.
  • Do hrnce s vymačkanou šťávou a vodou, ve které se bezinky vařily, přidáme cukr, připravenou kávu a vanilkový cukr.
  • Přivedeme k varu a vaříme, dokud se cukr nerozpustí.
  • Necháme vychladnout a necháme odpočinout v lednici do druhého dne.
  • Druhý den přidáme rum, dobře promícháme a nalijeme do čistých sklenic. V chladu vydrží likér nejméně 2 roky.
  • Tip: Likér můžete inovovat, pokud změníte koření v něm obsažené, například přidáním skořice, hřebíčku apod.

Z bezinek dále můžete připravit marmeládu, kompot či víno, nebo nasušit plody na čaj. Jak nejraději používáte bezinky vy? Budeme rádi, když se s námi o vaše tipy podělíte v komentáři pod článkem.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky