Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak zpracovat borůvky a připravit je na zimu. Jsou zdravé a chutné
Zdroj: Pixabay

Borůvky patří k oblíbenému letnímu ovoci, dozrávajícímu uprostřed léta, najdeme je v jehličnatých lesích. Tím, jak ubývá kvalitních jehličnatých lesů, ubývá bohužel i porostů borůvčí.

Lesní ovoce

Bývají roky, kdy se úroda lesních plodů jak v lese, tak na vaší zahradě opravdu zadaří. A tak se stane, že mlsání samotných syrových bobulí máte za chvíli už dost. Je proto třeba vymyslet, jak s…

Zdravé a chutné plody

Jsou velmi zdravé. Plody obsahují třísloviny, organické kyseliny, vitamin C, vitaminy řady B a množství minerálů, hlavně železo, vápník, draslík, hořčík a fosfor. Působí dezinfekčně, proti průjmům, zánětům dutiny ústní a hrtanu. Využívá se i jejich barvící schopnost. Listy borůvek se suší do směsí na diabetické čaje a používají se i ke kloktání.

 

Na zahrádkách se pěstují jejich kulturní odrůdy pocházející ze Severní Ameriky. Vytvářejí vyšší keříky a jsou poměrně náročné na kyselost půdy, vláhu a živiny. Na rozdíl od lesních borůvek mají nebarvící dužninu i méně intenzivní chuť, zato velké plody, které se často využívají i jako ozdoba moučníků. Obsahují menší množství vitaminů i minerálů, léčebné účinky nemají.

Jak skladovat a zpracovávat borůvky

Čisté suché plody skladujeme v chladničce jen několik dní. Zmrazit můžeme celé omyté a oschlé plody nebo plody v cukru nebo dřeň s cukrem. Celé plody vydrží v mrazničce bez ztráty kvality asi 8 měsíců. Mražení s cukrem trvanlivost poněkud prodlouží. 
 
Z borůvek děláme kompoty, vína, likéry, mošty, džemy i povidla, mrazí se a suší. Chutnají na koláčích, vdolcích, lívancích a v moučnících, knedlících a dezertech. Dělá se z nich staročeská omáčka žahour.
 

Botanicky podobné borůvkám jsou brusinky, případně klikva. Obsahují množství pektinu a tříslovin. Zpracovávají se hlavně na pikantní kompoty nebo džemy, které skvěle doplní jídla ze zvěřiny, hovězího masa nebo plísňových sýrů.

Další tipy a triky