Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Dlouhé a teplé večery trávíme s přáteli nebo s rodinou a při té příležitosti často rozpalujeme gril. V tomto článku se proto zaměříme na nejčastější chyby, kterých se při grilování můžeme dopustit a povíme si, jak se jich vyvarovat.

Ať už grilujeme maso, sýry, ovoce nebo zeleninu, vždy je důležité, aby byl gril v dobrém stavu a aby byl čistý. Grilování je rychlou záležitostí, při které potřebujeme dosáhnout vyšší teploty, na rozdíl od barbecue, pro které je charakteristická nižší teplota grilu a tudíž i delší čas přípravy pokrmu.

Chyby při grilování

Základem pohodového grilování je kvalitní příprava. Před tím, než dáte první várku masa na gril, mějte vše ostatní nachystané, nakrájené, připravené a po ruce.

  1. Nevhodná teplota grilování je častým kamenem úrazu. Není dobré dát maso na gril hned, jak ho rozpálíme. Gril se potřebuje chvíli nahřívat, rozpalovat. Ideální je počkat alespoň 30 minut. Za tu dobu se teplo rozptýlí tak, jak je třeba. A pokud máme gril nahřátý až moc, bude nutné čekat déle, abychom maso nespálili.
  2. Opékání na ohni není žádoucí. Pokud plameny olizují grilované jídlo, snadno ho spálí na uhel. Plameny lehce zkrotíte pokropením vodou. Maso s vysokým obsahem tuku, který plameny přiživuje, můžete grilovat na tácku.
  3. Dlouhým grilováním maso vysoušíte. Mnohdy tak činíte zcela zbytečně. Pořiďte si teploměr nebo teplotní sondu, která vám prozradí teplotu uvnitř masa.
  4. Zabraňte propadávání jídla skrz rošt. Tepelnou úpravou mění maso svou velikost a tak se může stát, že bude končit v ohni. Problém vyřeší použití tácků vhodných ke grilování.
  5. Připečená špejle u špízu je nepříjemná záležitost. Maso nejde ze špejle sundat a potrhá se. Zabránit tomu můžete použitím kovových jehel nebo špejle namočte před použitím do vody, ideálně na celou noc.
  6. Pokud nenamažete grilovací mřížku, bude se k ní maso připékat. Nic se ale nemá přehánět, nadbytek tuku by stékal na uhlíky a zbytečně by gril kouřil. Ideální tedy je potřít rozpálenou mřížku kouskem špeku nebo slabou vrstvou oleje.
  7. Maso po upečení ihned krájíte a to je velká chyba. Přijdete tak o lahodnou šťávu, která z masa vyteče ven. Když necháte maso po grilování chvíli odpočinout, šťáva se vstřebá zpět do masa a vy si pak daleko více pochutnáte.

Věříme, že pokud se budete řídit našimi radami, grilovačka skončí úspěchem. Našli jste chybu, kterou při grilování děláte i vy? Pokud ano, příště už budete vědět, co změnit.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky