Časté chyby při pěstování bazalky: Jak pečovat o oblíbenou aromatickou bylinku
Bazalka se stala oblíbenou součástí naší kuchyně. Milujeme její vůni a příjemnou chuť, která se skvěle hodí k rajčatům nebo těstovinám. Jejími jemnými lístky doplňujeme především pokrmy italského typu, uplatní se v salátech z plodové zeleniny, výborně se hodí na pizzu, můžeme ji použít na zdobení jídel studené kuchyně.
Bazalka je jednoletá rostlina pěkného vzhledu, která má ráda teplo a daří se jí na chráněných místech s výživnou půdou. Lístky vzrostlých bazalek můžeme sklízet po celé léto, až do podzimu. Nejlepší a nejvoňavější je bazalka čerstvá, ale pokud lístky nestíháme spotřebovat, můžeme je použít na přípravu pesta nebo zmrazit či sušit. Sušená bazalka se ale svou chutí té čerstvé nevyrovná.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Časté chyby při pěstování bazalky
Bazalku můžeme vypěstovat ze semínek nebo si koupíme předpěstované sazeničky. V případě bazalky se ale pěstování ze semínek vyplatí, protože větší úroda z více rostlin se v kuchyni určitě neztratí. Jaké jsou časté chyby při pěstování bazalky?
- Příliš hluboký výsev: Semínka bazalky jsou velmi malá, proto je vyséváme těsně pod povrch půdy, rozhodně pro ně nemůžeme udělat hlubší brázdičku.
- Časný výsev přímo na venkovní záhon: Bazalka potřebuje teplo. Rostliny vyséváme buď v březnu do výsevních misek, které máme doma za oknem, nebo od poloviny dubna rovnou do skleníku či fóliovníku. Sazeničky lze přesadit, ale není to nutné.
- Poškození mrazem: Protože je bazalka teplomilná rostlina, přesazujeme ji na venkovní záhony teprve od poloviny května. V teplejších oblastech se jí venku bude dařit dobře, ale tam, kde je chladněji, budeme mít spolehlivější úrodu při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku.
- Chladné a zastíněné stanoviště: Na takovém místě se bazalce dařit nebude, protože má ráda slunce a teplo.
- Nedostatek vláhy: Bazalka vláhu potřebuje, proto ji pravidelně zaléváme. Záhon ale nesmí být přemokřený.
- Špatně zvolená odrůda: Bazalek je více různých odrůd - liší se velikostí, barvou i chutí. Chuť všech odrůd nemusí každému dobře vyhovovat. Typická bazalka, kterou nejčastěji používáme, se prodává pod názvem "bazalka pravá".
- Kvetoucí bazalka: Lístky a vrcholky bazalky sklízíme včas, jinak porost začne vybíhat do květu a bazalka bude ztrácet výbornou chuť.
Vydařila se vám bazalka? Podle následujícího receptu můžete připravit bazalkové pesto. Dochutíte jím především těstoviny, ale i topinky, saláty a pomazánky.
Komentáře