Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Časté chyby při pěstování cuket: Jak se o cukety starat, aby bohatě plodily
Zdroj: Pixabay, MonikaP

Pěstování cuket je sice velmi snadné, přesto jim musíme zajistit splnění některých nároků, aby dobře rostly a vydatně plodily. Odmění se nám velkou úrodou. Pro rodinu stačí jen několik rostlin a bude postaráno o mnoho chutných jídel.

Cukety se řadí mezi nenáročné rostliny, do jejich pěstování se může pustit každý začátečník a může očekávat úspěch. Ne vždy se ale jejich pěstování podaří a pak nezbývá nic jiného, než si cukety koupit nebo počkat, jestli nás někdo přebytečnými plody obdaruje.

Pěstování cuket je snadné i z hlediska odplevelování. Mohutné rostliny totiž mezi sebe plevely ani nepustí. Pokud s pěstováním cuket teprve začínáte, vyvarujte se některých pěstitelských chyb. Víte, jaké to jsou? 

  • Nedostatek světla: Cukety potřebují slunečné stanoviště. Zvládnou mírný polostín, ale do stínu se nehodí.
  • Nedostatek vláhy: Vydatné zavlažování ke kořenům je nutností. Při pěstování na černé textilii se vláha pomaleji odpařuje. Během horkých dnů nesmíme cukety nechat trpět suchem. Rostliny v suchu zakrňují, plody málo nabývají a ztrácejí kvalitu. Navíc mohou být cukety napadeny plísní okurkovou, která se projevuje šedivým povlakem na rostlinách.
  • Přílišné vlhko: Ve vlhkém počasí sice rostliny dobře rostou, ale volně položené plody v hustém porostu mohou začít zahnívat. Předejdeme tomu podložením plodů např. cihlou, slámou nebo pěstováním na černé textilii. 
  • Nedostatek výživy: Cuketám se výborně daří, když jim dopřejeme dostatek výživy. Když je bohatě zásobíme kompostem, určitě budou skvěle prospívat a rychle růst.
  • Nedostatek prostoru: Pokud s cuketami nemáme zkušenosti, možná dobře neodhadneme prostor, který budou k růstu potřebovat. Jenže pak se začnou rychle rozrůstat do okolí a nastane boj "kdo z koho". Pokud cukety sejeme do hnízd po dvou nebo třech, ponecháme pouze nejsilnější rostlinu.
  • Tip: Není vhodné pěstovat cukety v blízkosti rajčat. Rajčata jsou náchylná k houbovým chorobám a tykve pěstované v blízkém okolí toto riziko ještě zvyšují.
  • Přerůstání plodů: Nejchutnější jsou mladé cukety, které včas sklidíme. Jsou křehké a svěží, s jejich kuchyňskou úpravou je jen velmi málo práce. Žádné loupání a odstraňování tuhých semen není potřeba. Přerostlé plody naopak ztratí svěžest a jejich příprava je pracná, navíc rostliny soustředí své síly na jejich dozrávání a tvoří nové plody jen minimálně. Nechat přerůstat cukety se rozhodně nevyplatí a má smysl pouze pro delší skladovatelnost.
Na závěr pro vás máme video s ukázkou přípravy slaného cuketového koláče. Tato dobrota patří mezi nejoblíbenější pokrmy z cuket, koláč chutná teplý i studený. Přejeme dobrou chuť.

 

Další tipy a triky