Časté chyby při pěstování rajčat: Jak vypěstovat krásné a chutné plody oblíbené zeleniny
Rajčata patří mezi několik nejoblíbenějších druhů plodové zeleniny a do jejich pěstování se s nadšením pouští i začátečníci. Pokud rostlinám zajistí dobré podmínky a postarají se o správný růst, mohou se těšit na bohatou sklizeň. Víte, jaké jsou nejčastější chyby při pěstování rajčat?
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Časté chyby při péči o rajčata
Rajčatům se daří na slunečném a výživném stanovišti a při dostatečném zavlažování. Co rajčatům neprospívá a jaké jsou časté chyby při jejich pěstování?
- Špatně zvolená odrůda: Základem je vybrat správnou odrůdu, která může splnit to, co od ní očekáváme. Kromě konkrétní odrůdy je důležité i rozhodnutí, jestli budeme pěstovat tyčková nebo keříčková rajčata. Tyčková sice vyžadují větší péči, ale většinou jim dáváme přednost.
- Stinné stanoviště: Rajčata potřebují slunečné stanoviště. Na slunci rostliny po dešti brzy osychají a plody rychle dozrávají a krásně se barví.
- Nevýživná půda: Rostliny potřebují výživnou půdu, stejně jako další plodová zelenina. Zásobíme je dobře uleželým kompostem nebo chlévským hnojem, můžeme použít Cererit či NPK. Prospívají i různá speciální hnojiva určená pro rajčata.
- Chladné počasí: Počasí sice neovlivníme, ale nevysazujeme rajčata do volné půdy předčasně, stačí až v polovině května. Je-li třeba, tak je na noc přikryjeme fólií nebo netkanou textilií.
- Nedostatek vláhy: Důležité je dostatečné zavlažování. Rostliny zavlažujeme především po výsadbě a v době kvetení i dorůstání plodů. Při zálivce se snažíme nekropit listy, ideální je ranní zálivka přímo ke kořenům. Nemusíme zalévat každý den, ale když už, tak důkladně. Chybou je i pěstování na přemokřeném stanovišti a problémem může být příliš deštivé počasí, které způsobuje mimo jiné i praskání dozrávajících plodů.
- Nevyštipování vedlejších výhonů: Tyčková rajčata potřebují pravidelné a včasné vyštipování, při kterém odstraňujeme opatrně rukou všechny vedlejší výhony a ponecháváme pouze hlavní. Vyštipujeme včas, dokud vedlejší výhony příliš nezesílí. Pokud nebudeme vyštipovat, rostliny vytvoří mohutný porost, ale budou málo a špatně plodit. Místo aby dávaly sílu do plodů, budou se snažit o další a další růst.
- Zanedbání prevence houbových chorob: Vybíráme k pěstování odolné odrůdy, výsadby nesmí být přehuštěné, dbáme o pravidelné vyštipování. Spodní listy postupně odstraňujeme. Jakmile si všimneme nemocných plodů nebo listů, co nejdříve je zlikvidujeme. Zaměříme se na ekologické způsoby předcházení houbovým chorobám. Někdy je potřeba rajčata postříkat vhodným přípravkem ze zahradnických potřeb, jinak z nich nic nebudeme mít.
- Tip: V rámci prevence houbových chorob nepěstujeme rajčata po bramborách a nevysazujeme vedle nich např. dýně a cukety.
- Špatná péče o půdu, zaplevelení: Půdu v okolí rajčat je potřeba opatrně kypřit, plevely likvidovat.
- Absence opor: K tyčkovým rajčatům je nutné včas umístit opory, jinak budou poléhat a brzy se zlomí.
- Zanedbání sklizně: Když už nám rajčata červenají, včas je sklidíme. Podpoříme tím nasazování a dozrávání dalších plodů.
- Nedostatečné opylení při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku: Rostlinami občas jemně zatřeseme.
Na závěr pro vás máme video-recept, který vám předvede výrobu domácího rajčatového protlaku. Pokud se vám úroda rajčat vydaří, můžete si protlak připravit na zimu.
Komentáře