Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zelí patří k velmi žádaným přílohám, a to nejen v restauracích, ale i v domácnostech. Připravit přílohové zelí lze na mnoho způsobů, od jemné či kyselkavé klasiky, až po zelí lahodně karamelizované. Stačí nechybovat.

Čas přílohového zelí nejčastěji přichází s podzimními a zimními dny, nejen protože už máme vlastní zelí (i to kysané), ale také z toho důvodu, že chladné dny lákají k masitým, tučným pokrmům, ke kterým se zelí v podobě přílohy velmi hodí.

Chyby při přípravě zelí jako přílohy

Vyvarujte se následujících chyb a pochutnávejte si na pokrmech s touto přílohou. Ať už zvolíte zelí červené nebo bílé, postup přípravy je u obou variant stejný.

  1. Zelí je nutno napřed pokrájet na menší, kratší kousky (čerstvé i kysané), aby se vám dobře konzumovalo a nebojovali jste s ním na talíři jako se špagetami.
  2. Pokud je zelí mírně kyselé, je v pořádku, pokud ho nepropláchnete, avšak to kupované má často pořádně kyselý říz, díky kterému by se pak nedalo konzumovat. Proto zelí vždy předem ochutnejte a případně propláchněte.
  3. Velmi bledé zelí? Cibuli do základu orestujte do zlatavé barvy - ta ji předá světlému zelí. To následně dostane jemný nádech podle míry orestování cibule.
  4. Pozor na přílišné podlévání. Zelí ke své přípravě nepotřebuje téměř žádnou tekutinu, navíc se správně dělá pod poklicí, takže odpařená voda se vrací zpět.
  5. Pouze zahuštěné zelí dokáže vsáknout šťávu i tuk z masa a propojit tak chutě k dokonalosti. Nezahuštěné zelí na talíři pustí nechtěnou a nevábnou vodu.
  6. Zahušťování je (jako u všech pokrmů) potřeba dělat s mírou. Hrudky mouky jsou nežádoucí, stejně tak moučná chuť, pokud to přeženete s jejím množstvím. Skvělou variantou je zahuštění uvařenou a nastrouhanou bramborou.
  7. Správné dochucení je v tomto případě zásadní. Zelí musí být kyselé a přitom sladké. Kysané je kyselé dost, čerstvé zelí však potřebuje trochu octa. Dochucení probíhá vždy až na závěr vaření (po přidání octa na začátku vaření by zelí nezměklo), používá se ocet, cukr a sůl.
  8. Tip: Připadá vám uvařené červené zelí poněkud tmavé a divné barvy? Přilijte do něj trochu kyselého (např. citronové šťávy nebo octa) a budete se divit jeho nově získané, nádherně syté barvě.

Při přípravě bílého zelí použijte do základu žlutou cibuli. Proč? Protože jíme i očima a červená cibule v bílém zelí nevypadá nejlépe, zatímco ta žlutá se v červeném zelí ztratí. Připravte si spolu s námi výtečné dušené hlávkové zelí podle videoreceptu:

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky