5 častých chyb při skladování máku: Poradíme, jak mák uložit, aby vydržel co nejdéle
Mák je cennou surovinou naší kuchyně. Používáme buď celá maková zrnka na posypání pečiva před pečením, nebo mletý mák, který má velmi široké využití především ve sladké kuchyni. Hodí se do výborných sladkých náplní koláčů a buchet, všechny makové moučníky jsou oblíbenou dobrotou.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Časté chyby při skladování máku
Vzhledem k tomu, že mák obsahuje vysoké procento tuku, tak je náchylný ke žluknutí, a proto je důležité zvolit správný způsob jeho skladování, trvanlivost pak bude vyšší. Jaké jsou časté chyby při skladování máku?
- Skladování víceletého máku, který již nemá příliš dobrou chuť: Mák si raději kupujeme vždy jen na následující rok po sklizni. Za rok si koupíme zase nový.
- Skladování na teplém místě: Mák raději skladujeme v chladnu, aby jeho trvanlivost byla co nejdelší.
- Příliš dlouhé skladování pomletého máku: Mák nejdéle vydrží ve formě celých a neporušených semen. Mletí provádíme až co nejpozději před plánovaným využitím.
- Skladování máku v otevřených nádobách: Do máku se snadno dostanou škůdci, proto raději nádoby dobře uzavřeme.
- Skladování ve vlhkém prostředí: Navlhlý mák mohou napadnout plísně.
Tip: Pomletý mák můžete uložit do mrazničky, v tom případě si zachová svou kvalitu a nebude žluknout. Odebírejte podle potřeby.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Jak vyčistit mlýnek na mák. Jednoduché postupy, které nám usnadní čištění přístroje
„Tatarák“ z tvarůžků a camembertu: Varianta masové klasiky podávaná na topince uchvátí i zaryté masožravce
„Na povrchu klouzavý a uvnitř kyprý a vláčný….“ Jak vypadá knedlík a jak nok? Film Pelíšky nabídl před 25 lety jasnou odpověď
Komentáře