Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Mák je cennou surovinou naší kuchyně. Používáme buď celá maková zrnka na posypání pečiva před pečením, nebo mletý mák, který má velmi široké využití především ve sladké kuchyni. Hodí se do výborných sladkých náplní koláčů a buchet, všechny makové moučníky jsou oblíbenou dobrotou.

Vyklepaný mák z kvalitních a zdravých makovic představuje velkou hodnotu pro naši výživu. V knize Nevařte podle kuchařek uvádí Roman Uhrin: "Zralý mák obsahuje 19 % bílkovin, 46 % zdraví prospěšného tuku a 22 % sacharidů. Z minerálů je velice zajímavé množství vápníku a také hořčíku, železa, draslíku a zinku. Má také hodně vitamínu E. V máku je nejvíce vápníku ze všech potravin. Obsah je asi desetkrát vyšší než v mléce." 

Časté chyby při skladování máku

Vzhledem k tomu, že mák obsahuje vysoké procento tuku, tak je náchylný ke žluknutí, a proto je důležité zvolit správný způsob jeho skladování, trvanlivost pak bude vyšší. Jaké jsou časté chyby při skladování máku?

  1. Skladování víceletého máku, který již nemá příliš dobrou chuť: Mák si raději kupujeme vždy jen na následující rok po sklizni. Za rok si koupíme zase nový. 
  2. Skladování na teplém místě: Mák raději skladujeme v chladnu, aby jeho trvanlivost byla co nejdelší.
  3. Příliš dlouhé skladování pomletého máku: Mák nejdéle vydrží ve formě celých a neporušených semen. Mletí provádíme až co nejpozději před plánovaným využitím.
  4. Skladování máku v otevřených nádobách: Do máku se snadno dostanou škůdci, proto raději nádoby dobře uzavřeme. 
  5. Skladování ve vlhkém prostředí: Navlhlý mák mohou napadnout plísně. 

Tip: Pomletý mák můžete uložit do mrazničky, v tom případě si zachová svou kvalitu a nebude žluknout. Odebírejte podle potřeby.

Na závěr pro vás máme videorecept, který vás naučí výborné makové řezy. Doporučujeme mák ochutnat také v kombinaci se švestkami a hruškami, případně s bramborovým nebo kynutým těstem.
Naše babičky mák skladovaly v plátěných obalech na suchém místě. Jinou možností je skladování v dobře uzavřených sklenicích. Jaký způsob skladování se vám osvědčil? Můžete nám napsat své tipy do komentářů pod článkem.

 

                          

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky