Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Tři časté chyby při sklizni vlašských ořechů: Podstatné je předejít plesnivění
Zdroj: Pixabay, Matthias Böckel

Plodící ořešák na zahradě je velkým darem od předchozí generace. Kvalitní vlašské ořechy se hodí k různým způsobům zpracování, ale ne každý ví, jak s nimi zacházet při sklizni, a tak velká úroda může snadno přijít nazmar.

Vlašské ořechy jsou mimořádně cenné nejen díky důležitým živinám, které obsahují, ale i kvůli rozmanitým možnostem využití ve sladké i slané kuchyni. Dát si práci s jejich sklizní a správným sušením se proto rozhodně vyplatí.

Časté chyby při sklizni ořechů

Správně provedená sklizeň je důležitá pro dobrou kvalitu a skladovatelnost ořechů. Ořechy nejlépe schnou při slunečném počasí ještě na stromech, v pootevřených zelených slupkách. Pokud je sklízíme poprvé, je dobré vědět, jaké jsou časté chyby

  1. Předčasně sklepané ořechy v uzavřené zelené slupce: Sušení si tím zbytečně komplikujeme, lepší je vyčkat, až samy opadají
  2. Neposbírané ořechy, ponechané dlouho pod stromem (především ve vlhku nebo při mrazivém počasí): Snadno vstřebají vlhkost a sušení bude zbytečně zdlouhavé.
  3. Dlouho ponechané ořechy v koších nebo pytlích: Čerstvě nasbírané ořechy je nutné co nejdříve rozložit a začít sušit.

Tyto tři časté chyby při sklizni a sběru ořechů mají jeden hlavní a nepříjemný důsledek, a tím je náchylnost k plesnivění

Jak často sklízet vlašské ořechy

Při suchém počasí stačí sklizeň každý druhý nebo třetí den, při vlhku a deštích raději každý den. Ořechy sbíráme do proutěných košíků a co nejdříve je rozložíme k sušení.

Tip: Čerstvé ořechy výrazně barví, proto při sklizni doporučujeme používat rukavice.

Z kvalitních vlašských ořechů se dá připravit mnoho dobrot. Vyzkoušejte např. nekynuté svatomartinské rohlíčky s ořechovou náplní podle následujícího receptu:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky