9 častých chyb při vaření omáček: Pozor na připálení, celé koření i zahušťování
Omáčky jsou základem české kuchyně. Podáváme je s knedlíky, rýží nebo těstovinami. Mezi ty nejoblíbenější patří svíčková, rajská, znojemská nebo jednoduchá kmínová. Udělat však opravdu dobrou omáčku stojí trochu úsilí.
Ať už se rozhodnete připravit omáčku zeleninovou, smetanovou nebo s masem, dávejte pozor na časté chyby při jejich vaření. Spoustu jich sice napravíte, ale jednodušší bude se jim zcela vyhnout. S tím vám rádi poradíme.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Časté chyby při vaření omáček
Vybrali jsme 9 nejčastějších chyb při vaření omáček spolu s tipy, jak se jim vyhnout:
- Přichytává se vám omáčka? Vypněte sporák a přelijte ji ihned do jiného hrnce. Připálení hrozí také při smažení cibule do základu nebo při zaprášení masa mletou paprikou. Pracujte rychle.
- Pozor na zahušťování. Pokud to přeženete s použitím mouky, bude omáčka hustá a bez chuti. Zahustit ji lze i jinými způsoby.
- V případě zahušťování moukou mohou v omáčce vzniknout hrudky. Zbavíte se jich přepasírováním přes husté síto.
- Ředění provádějte postupně, aby nevznikla vodnatá omáčka bez chuti použitých ingrediencí.
- Nezapomeňte před mixováním včas vyjmout celé koření, aby se nezkazila chuť celé omáčky.
- Ocet přidejte do smetanové omáčky až po jejím dovaření, aby se nesrazila.
- Do smetanové omáčky přilijte smetanu až ke konci vaření, protože při vyšších teplotách hrozí její sražení.
- Cit je nezbytně nutný pro ochucení pálivou paprikou nebo kořením chilli. Koření použijte raději méně a několikrát ochutnejte, než přidáte další.
- Ochutnávejte vždy čistou lžičkou. Bakterie ve slinách mohou způsobit zkažení omáčky, takže byste si druhý den už neměli na čem pochutnat.
Napadá vás ještě nějaká častá chyba při vaření omáček? Podělte se s námi v komentářích pod článkem. Přípravu koprové omáčky hravě zvládnete díky našemu videoreceptu. Přejeme vám hodně úspěchů v kuchyni a dobrou chuť.
Komentáře