10 častých chyb při výsadbě rajčat: Poradíme, na co si dát pozor
Rajčata jsou oblíbeným druhem plodové zeleniny. Sazenice je potřeba včas předpěstovat - s výsevy semínek začínáme již v březnu, aby v květnu byly narostlé silné sazenice, vhodné k venkovní výsadbě. Do skleníků nebo fóliovníků je můžeme vysazovat ještě dříve.
Pěstování rajčat není náročné a úspěch budou mít i začátečníci, pokud rostlinám poskytnou vhodné podmínky. Rajčata patří mezi choulostivé rostliny, kterým může uškodit příliš chladné počasí a vlhkost. Pro dobrou úrodu potřebují rostliny dostatečně výživnou půdu a dostatek vláhy.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Časté chyby při výsadbě rajčat
Co by měli začátečníci vědět, než vyrazí na zahradu s krásnými sazenicemi? Připomeneme si nejčastější chyby.
- Neotužilé sazenice: Před výsadbou je vhodné otužování, proto rostlinám často větráme, aby byly připravené na venkovní teplotu.
- Předčasná výsadba: Rajčata vysazujeme teprve když pomine riziko ranních mrazíků - obvykle po třech zmrzlých (Pankrác, Servác, Bonifác). Nevyplatí se výsadbu uspěchat, proto sledujeme předpověď počasí.
- Špatně zvolený den k výsadbě: Ideální den je, když je počasí sice teplé, ale obloha pod mrakem. Vhodný není sluneční úpal, ale ani chladné počasí. Většinou je nejlepší pozdní odpoledne, v noci se pak rostliny adaptují na nové stanoviště.
- Chybně zvolená odrůda rajčat: Musíme vědět, co kupujeme, jaké plody máme očekávat a jaké budou mít rajčata nároky (např. tyčkové, keříčkové, divoké).
- Špatně zvolené stanoviště: Rajčatům se dobře daří na osluněném místě, potřebují výživnou půdu (stejně jako další plodová zelenina) a dostupnost vláhy. Záhon musí být odplevelený a nakypřený.
- Příliš hustá výsadba: Rostliny jsou sice zatím malé, ale brzy narostou a bude potřeba mít mezi nimi dostatek prostoru k pohybu - ať už kvůli péči o rostliny i kvůli sklizni. Husté výsadby jsou navíc více ohrožené houbovými chorobami.
- Zanedbání opor pro rajčata: K tyčkovým odrůdám dáváme rovnou tyčky (např. spirálu). Keříčkové odrůdy sice nepotřebují tyčky a vylamování, ale záhony s nimi jsou méně vzdušné a uspořádané.
- Špatně provedené vysazení: Rajčata jsou velké rostliny a potřebují dobře zakořenit, proto je vysazujeme co nejhlouběji, až k prvním listům. Navíc je do zeminy vkládáme šikmo, čímž také pomůžeme rozrůstání kořenového systému.
- Nedostatek vláhy: Rajčata potřebují během ujímání dostatek vody. Kořeny zavlažíme ještě během zahrnování zeminy a pak po zahrnutí. V nejbližších dnech po výsadbě je často zaléváme - zásadně ke kořenům a nepoléváme zbytečně listy. Jakmile rostliny zakoření, zálivku omezíme, aby se rostliny více snažily natahovat kořeny a hledat vodu.
- Zanedbaná péče: Co nejdříve (někdy hned po výsadbě) začneme s vyštipováním (vylamováním) bočních výhonů tyčkových rajčat. Není dobré je nechat zesílit - rostliny se vedlejšími výhony zbytečně zeslabují a jejich plodnost se snižuje.
Komentáře