Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

K zavařování se mnozí vrací, jiní s ním začínají po vzoru svých babiček. Jedním z mnoha důvodů je kvalita domácích surovin a následně celých zavařenin. Podívejte se, jak zavařovat bez zbytečných chyb.

Když se řekne zavařování, některým z nás naskočí v mysli vzpomínky na horká léta u babiček, které i přes nesnesitelné vedro zavařovaly ostošest. Jejich zavařeniny byly vždy chuťově dokonalé a nikdy se nekazily. Jak docílit stejného výsledku?

Chyby při zavařování a jak jim předejít

Vyvarujte se zdánlivě neškodných a nepodstatných chyb během zavařování:

  1. Byť jen trochu otlučené či nahnilé plody? Ty v žádném případě nepoužívejte k zavařování. Nahnilé kusy celé vyhoďte (plíseň je v celém kuse) a ty otlučené spotřebujte do salátů, buchet nebo jen tak samotné na mlsání.
  2. V kuchyni zaskládané špinavým nádobím se vám bude jen těžce něco připravovat. Proto ji celou ukliďte a používejte pouze zcela čisté nádobí i jiné potřebné pomůcky. Také vyměňte používané utěrky za čisté.
  3. Pouze vymyté sklenice nestačí, je nutné je sterilizovat, a to včetně víček, aby vám nezbyly jen oči pro pláč nad jejich zkvašeným obsahem.
  4. Sklenice plňte tak akorát, ideálně 0,5–1,5 cm pod víčko. Sklenice naplněná málo nebude utěsněna tak, jak by měla a její obsah se zkazí. Z té přeplněné se zase bude během zavařování obsah snažit „utéct“ ven, což je také špatně.
  5. Příliš nízká teplota během sterilování nezakonzervuje obsah sklenic a ten se začne velmi brzy kazit. Vysokou teplotou zase můžete zavařované plody rozvařit do nedobré konzistence. To samé platí i v ohledu na čas sterilování.

Ochutnávání je běžnou součástí přípravy pokrmů, stejně tak zavařenin. Nezapomeňte si vždy vzít čistou lžičku, abyste zachovali naprostou čistotu a vyhnuli se zkažení celé várky zavařenin. Cuketová sezóna začíná, připravte si s námi cuketovou pomazánku na topinky, bude se hodit nejen v zimě:

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky