Jak se starat o zeleninovou zahradu v červenci. Zaměříme se především na plodovou zeleninu
Červenec je další letní měsíc ideální pro pobyt na zahradě. Užíváme si čerstvého vzduchu, sluníčka a vody. Pozorujeme květiny, drobné živočichy, hmyz a poletující motýly. Ochutnáváme nejrůznější druhy ovoce, které zrovna dozrávají, a sklízíme svěží zeleninu.
Zelenina potřebuje dostatek vláhy a živin, prospívá jí slunce a dobře se jí daří, když ji zbytečně neutlačuje plevel. Péče o užitkovou zahradu v červenci je již méně náročná než v předešlých měsících. Je to dáno tím, že je výrazně tepleji, plevel roste pomaleji, a naopak zelenina rychle nabývá na síle.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Zeleninová zahrada v červenci
Máme pro vás přehled zahradních prací, na které se zaměřujeme v první polovině léta.
- Červencová péče o zahradu znamená především zalévání. Záhony sice potřebují občas nakypřit a odplevelit, ale to už není časově náročné. Při suchém počasí totiž roste plevel výrazně pomaleji, proto se nám snáze udržují záhony čisté a upravené.
- Zaléváme hlavně plodovou zeleninu, košťáloviny (např. kapustu, květák, kedlubny), celer a pór.
- Rostlinám citlivým na houbové choroby (rajčata, okurky, cukety a další tykve) poskytneme zálivku přímo ke kořenům a dáváme pozor, abychom jim zbytečně nepolévali listy. Ideální je zalévat brzy ráno, aby vláha před denním horkem dobře zavlažila kořeny, ale zároveň aby listy brzy oschly.
- Saláty zaléváme jen občas a jejich spodní části chráníme před přemokřením, aby listy nezačaly zahnívat.
- Když zaléváme konví např. řádky mrkve, směřujeme proud přímo k rostlinám a zbytečně nepoléváme zeminu mezi řádky, abychom nepodporovali růst plevelů.
- Fazole pěstované na lusky potřebují nejvíce vláhy v době nasazování a tvorby lusků.
- Na živiny náročnou zeleninu lze průběžně přihnojovat (např. rebarboru a plodovou zeleninu).
- Zaměříme se na ochranu před škůdci a houbovými chorobami. Vajíčka a housenky běláska zelného na malých plochách zvládneme odstranit ručně, stejně tak mandelinky na bramborách.
Péče o oblíbené druhy zeleniny
Každý druh zeleniny má své specifické požadavky na péči.
- Jednotíme kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, pastiňák, červenou řepu), aby měla dostatek prostoru pro narůstání. Jednocení se provádí nejlépe po dešti nebo když záhony dopředu zalijeme.
- Listy květáku zalomíme dovnitř, čímž vytvoříme ochranný kryt a zajistíme, aby si narůstající růžice zachovaly bílou barvu.
- Raději nezaléváme česnek a cibuli, a to především před blížící se sklizní. Předejdeme tím náchylnosti k hnilobě a plesnivění uložených cibulí. Pro správné vyzrávání potřebují česnek i cibule sušší půdu, aby se prodloužila jejich skladovatelnost.
- Květní stvoly česneku při růstu raději odstraňujeme, aby do nich rostliny neposílaly všechnu sílu, ale raději se zaměřily na růst podzemní části. Několik stvolů ale vždy ponecháme, budou nám signalizovat správnou dobu sklizně. Jakmile se květní stvoly paličáku vztyčí, rostliny ohýbají nať a zasychají jim konce listů, je čas česnek sklidit. Sklizený česnek necháme proschnout na suchém a vzdušném místě.
- Snadno poznáme také sklizňovou zralost cibule, pěstované ze sazečky. Její natě se začnou pokládat (sklápět na stranu). Natě jednotlivých cibulí se pokládají vždy v rozmezí několika dnů v druhé polovině července, proto sklízíme vždy jen ty, které se položí, na ostatní počkáme. Cibuli sušíme stejně jako česnek na suchém a vzdušném místě.
- Plodové zelenině prospěje přihnojení. Včasná a pravidelná sklizeň rajčat, cuket a paprik podporuje nasazování nových plodů.
- Rajčata vyvazujeme k oporám. Boční výhony průběžně vyštipujeme. Porosty rajčat udržujeme vzdušné, rostlinám postupně odlamujeme žloutnoucí spodní listy. Zálivku provádíme pravidelně, aby plody při vláhových výkyvech nepraskaly. Plody sklízíme v plné zralosti, protože tehdy jsou nejchutnější.
Skleníky a fóliovníky v červenci
Skleníky a fóliovníky dostatečně větráme a vydatně zaléváme, nejlépe přímo ke kořenům plodové zeleniny, abychom zbytečně nepolévali listy. Porost udržujeme vzdušný, plevely průběžně odstraňujeme.
- Papriky zaléváme sice vydatně, ale méně často. Při nedostatku vláhy začnou rostliny shazovat listy. Prospívá jim pravidelně přihnojování, nejlépe jednou za dva týdny. Příliš vysoké teploty mohou způsobit opadávání květů.
- Okurky sklízíme pravidelně, nakladačky obvykle každý druhý den a salátovky dvakrát týdně. Žluté, poškozené nebo zahnívající listy likvidujeme. Rostliny vyvazujeme k oporám nebo je necháme růst u konstrukcí (např. u kari sítě).
Na závěr pro vás máme recept na plněné papriky. Ať už je sami pěstujete nebo si je koupíte, mohlo by vám toto zpracování chutnat.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Desatero častých otázek a odpovědí na téma květák a jeho zpracování. Recepty a nápady na přípravu nejlepších květákových jídel
Cibule v naší kuchyni - snadno dostupná léčivá síla z přírody. V těchto receptech nesmí chybět!
Česnek v naší kuchyni: Jak ho správně skladovat a zpracovat, abychom tento malý zázrak co nejlépe uchovali a využili v kuchyni
Komentáře