Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Česnek - nepostradatelný pomocník v kuchyni s bohatou historií
Zdroj: Unsplash

Česnek pochází ze střední Asie, odkud se postupně rozšířil do oblasti Středomoří. Historie česneku je hodně dlouhá. Za lék byl uznáván už ve starověkém Egyptě. Řekové ho považovali za zdroj tělesné síly, dokonce dávali stroužek česneku atletům na olympijských hrách před startem, aby rychleji běželi.

Ve středověku si lékaři při návštěvách nemocných (hlavně postižených morem) dávali roušku, která byla napuštěná česnekem.

Později se česnek dostal do Ameriky a oblíbili si ho obyvatelé Mexika, Peru a dalších území.

Dnes je česnek důležitou součástí stravy, používáme ho velmi často na ochucování pokrmů.

Česnek jako prostředek podporující léčbu

Česnek byl v průběhu dějin oceňován jako přírodní léčebný prostředek s mnoha léčivými vlastnostmi.

Posiluje imunitní systém. Pomáhá proti infekčním onemocněním. Posiluje a čistí organismus. Je účinný proti škrkavce a roupu dětskému. Snižuje vysoký krevní tlak. Ředí krev. Snižuje hladinu tuků a cukru v krvi. Působí jako antibiotikum a dezinfekce. Je účinný proti plísním. Doporučuje se při infekcích močového ústrojí a při onemocnění průdušek. Zaměříme se na něj, když jsme nachlazení. Pozitivních účinků má česnek ještě daleko více.

Nicméně velké dávky česneku se nedoporučují během těhotenství a při krvácení (i menstruačním).

Skladování česneku 

Česnek skladujeme rozložený buď v bedničce nebo v krabici, která je na suchém a dobře větraném místě. Občas ho lehce promícháme.
Neukládáme ho v ledničce a už vůbec ne v mikrotenovém nebo igelitovém neprodyšně uzavřeném sáčku.

Jiné způsoby uchování česneku

Vydrží nám dlouho jako čerstvý, když ho vyloupaný dáme do skleničky, zalijeme stolním olejem a uložíme do ledničky. Navíc při tomto postupu olej získá příjemné aroma a můžeme ho pak výhodně využít.
Česnek můžeme také umixovat se solí a dát do šroubovacích skleniček. Potom ho používáme na ochucení polévek, omáček, gulášů. Pokud nemáme po ruce čerstvý, použijeme ho i třeba na topinky.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Česnek kuchyňský

Česnek kuchyňský, allium sativum, je celosvětově známé koření, bez kterého si nedokážeme představit vaření. Vytrvalá rostlina má složenou kulatou cibuli, která se dělí do stroužků. Vytrvalá bylina pochází ze střední Asie, a již v historii jí byly přisuzovány posilující účinky. Oblíbená polévka česnečka je nejen chutná a zdravá, ale česnek je žádaný i v mnoha dalších pokrmech. Maso, ryby, zelenina, omáčky, saláty, tam všude je jeho místo.

Česnek v kuchyni

Česnekem ochutíme mnoho polévek, bramborových pokrmů, gulášů a zapékaných jídel.

Česnek potřebujeme pro dochucování nejrůznějších oblíbených pokrmů, bez něho bychom si na nich tak nepochutnali. Třeba takové bramboráky - bez česneku si je těžko představíme.

Do jídel ho přidáváme jako poslední, aby mu zůstala aromatická chuť. Nejúčinnější je čerstvý.

Česnekové polévky

Česnečky jsou zdravé a mohou být i velmi rychlé, pokud zvolíme jednoduchý recept. Česnek často dáváme hned na začátku vaření a opakovaně na konci. 

 

Hlavní jídla na česneku

Česnek dovede dát nový chuťový rozměr i jídlům, do kterých obvykle česnek nedáváme. Můžeme ho přidat při obalování řízků a výsledná chuť bude úplně jiná.

Specialitky s česnekem

Je mnoho jídel, do kterých se česnek přidává a nesmí v nich chybět. Jsou to často speciality, které můžeme připravit jako pohoštění pro návštěvu nebo navečeři pro rodinu.

Česnekové pomazánky

Česnek skvěle ochutí mnoho pomazánek. Často se kombinuje se sýrem, kysanou smetanou, jogurtem nebo majonézou. Jednohubky s česnekovými pomazánkami se na návštěvách sní obvykle nejdříve.

Topinky s česnekem

Topinky  s česnekem jsou velmi oblíbené. Můžeme je připravovat různými způsoby, česnek jejich chuť vždy pozvedne.

Česnek je přírodní prostředek, jehož pozitivní účinky jsou prokázané. Pro naše vaření je důležitý a dodává pokrmům tu správnou chuť.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky