Jak uchovat chilli papričky na zimu? Vyzkoušejte různé způsoby sušení, díky kterým si uchováte pálivé plody
Pěstování chilli papriček je pro mnohé milovníky pálivého jídla koníček stejně jako pro jiné rybaření. Existuje velký počet odrůd, které se liší nejen barvou a velikostí, ale také intenzitou pálivosti. Pokud je zrovna slunečný rok a sezóna pěstování se vydařila, určitě přemýšlíte, jak si tento skvost uchovat i na zimní měsíce. V našem článku vám představíme způsoby sušení, které lze u chilli papriček využít.
Chilli paprička je druh papriky, kterou vyhledávají hlavně oblíbenci pikantních jídel. Přestože má své kořeny v Americe, jejímu pěstování se daří také u nás. I zahradník začátečník se může těšit z velké úrody, neboť se jedná o méně náročnou rostlinu na pěstování. Pokud patříte i vy mezi šťastlivce, kteří vypěstovali větší množství těchto pálivých plodů, poradíme vám několik způsobů sušení, díky kterým snadno uchováte papričky i přes zimu.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Chilli papričky jsou plody exotických druhů paprik, které rostou v tropech a subtropech. Tyto malé papričky vynikají svojí ostrostí, kterou způsobuje látka kapsaicin. Obsahují vitaminy C, B, a také karoten. Podporují chuť k jídlu a pokrmy dovedou příjemně okořenit (např. guláše). Opatrní musí být lidé s citlivým zažíváním, protože by jim mohly způsobit zdravotní potíže.
Sušení na niti
Než se pustíte do samotného sušení, je důležité vědět, že stejně jako u jakéhokoliv jiného sušení ovoce a zeleniny je i u chilli papriček nutné sbírat zralé a zdravé plody. Tyto plody je nutné opláchnout a nechat okapat. Poté již můžete začít se samotným sušením. Mezi nejstarší způsoby sušení chilli papriček patří sušení na niti ve větrané místnosti. Postačí vzít jehlu s nití a postupně napíchnout jednu papričku za druhou a poté je zavěsit do větrané místnosti. Při sušení dávejte pozor na plíseň. Vzhledem k tomu, že se sušením z plodů vytrácí voda, může se stát, že plody, které se vzájemně dotýkají, začnou plesnivět. Většinou se plíseň tvoří uvnitř papričky. Při tomto způsobu sušení tedy musíte být velmi opatrní, abyste si případnou plíseň nezanesli i do připravovaného jídla.
Mohlo by vás zajímat
Sušení v sušičce
Nejspolehlivější a zároveň nejpohodlnější způsob sušení je určitě za pomoci sušičky. Tento elektronický pomocník se vám při sušení zeleniny nejednou vyplatí. U chilli papriček to platí obzvlášť. Díky sušičce si nastavíte optimální teplotu sušení, obvykle okolo 35 °C. Větší stupeň není vhodný z důvodu ztráty cenných látek v papričkách obsažených. Před samotným sušením doporučujeme vyčistit papričky od semínek. Při sušení je důležité průběžně měnit spodní patra za vrchní, neboť u spodních pater je vzduch nejteplejší a papričky schnou rychleji. Sušení vám bude trvat zhruba dva dny.
Jak postupovat u suchých chilli papriček
Zda je chilli paprička správně usušená, poznáme podle toho, že slupka jde v ruce lehce rozemlít, šustí a není gumovitá. Usušené papričky můžete uschovat ve vzduchotěsných sklenicích a vydrží vám takto do další sezóny. Pokud si z papriček chcete připravit rovnou chilli koření, doporučujeme na jejich mletí pořídit mlýnek na kávu. Nastavíte si na něm hrubost mletí a koření uzpůsobíte svým chutím.
Důležité upozornění:
- Pokud sušíte obzvlášť pálivé odrůdy chilli papriček určitě je nesušte v místnosti, kterou obýváte. Výpary při sušení mohou být velmi dráždivé a agresivní.
- Do sušičky používejte pod papričky pečicí papír, jistě nechcete, aby se pálivá chuť přenesla i na houby či jiné ovoce a zeleninu, které budete později také sušit.
Chilli con carne
Pokud i vy vyhledáváte ostrá jídla, určitě znáte i chilli con carne. Jedná se o pikantní směs mletého masa, rajčat a fazolí, která je dochucená oreganem a kouskem hořké čokolády. Směs podáváme s tortillou, chlebem či rýží. Pokud vás recept zaujal, tak s jeho přípravou vám pomůže náš video-recept. Přejeme vám dobrou chuť!
Komentáře