Chřest, lahůdková jarní zelenina, se dá připravit na mnoho způsobů. Jeho použití je univerzální. Můžeme ho vařit, zapékat, smažit i grilovat. Připravujeme z něj polévky a využijeme ho do salátů. Hodí se do slaných koláčů a na pizzu.
Chřestová sezona, období sklizně mladých výhonů, trvá přibližně od poloviny dubna do poloviny června. Tuto lahůdkovou zeleninu si můžeme sami vypěstovat. Chřest (špargl, asparágus) pěstujeme na jednom místě řadu let, poskytneme mu dobrou péči a výživnou půdu. Pravidelně ho přihnojujeme a na podzim seřízneme zaschlé výhony. Od třetího roku pěstování se dají využít jarní výhonky v kuchyni jako zelenina. Rostlina je zároveň okrasná - na záhoně pěkně vypadá a v průběhu léta ji lze stříhat do kytic.
Chřest si můžeme jednoduše koupit. Patří mezi dražší zeleninu, která se musí opatrně sklízet než se dostane na trh, protože je velmi křehká. K dostání jsou buď bílé nebo zelené výhony chřestu. Jedná se o totožnou rostlinu, rozdíl je v tom, zda se pěstuje na světle nebo ve tmě. Při nákupu vybíráme pouze svěží výhony s pevnými hlavičkami. Po nákupu je co nejdříve spotřebujeme.
Bílý chřest musíme nejprve pečlivě oloupat a odstranit spodní dřevnatou část, pak ho uvaříme v osolené vodě s trochou citronové šťávy a cukru. Podle receptu chřest zavineme do vaječné omelety a z každé strany navlečeme prstýnek z cibule. Podáváme se smaženými kuřecím masem a mačkanými brambory.
Zelený chřest se neloupe, pouze odstraníme nožem zvýšená místa (výrůstky) a odlomíme spodní dřevnatou část. Kuřecí prsní řízky naložíme do marinády a poté opečeme na pánvi. Přidáme kolečka chřestu a společně podusíme. Pokrm ještě vylepšíme parmezánem.
Chřest je lahůdkovou přílohou, která velmi dobře chutná k rybímu masu. Podle receptu uvařený bílý chřest zabalíme do plátků anglické slaniny, posypeme sýrem a zapečeme. Podáváme s pečeným rybím filé a bramborami.
Chřest je univerzálně použítelný, buď samotný nebo s dalšími druhy zeleniny. Na kostečky nakrájený ho můžeme můžeme využít do rizota. Podle receptu na másle připravíme cibulku, šunku, hrášek a chřest. Vše by mělo zůstat svěží a křupavé. Podáváme s bagetkou nebo jako přílohu.
Bílý chřest (bez dřevnatých částí stonků) pečlivě oloupeme a uvaříme. Po okapání ho obalíme v mouce, vejcích a strouhance. Chřestové řízky na oleji osmažíme dozlatova. Všechny odřezky z chřestu si uschováme a využijeme na uvaření chřestové polévky. Pokud ji nechceme vařit hned, dáme vše zatím zmrazit.
Chřest se dá využít i na přípravu chutných salátů. Nejprve ho uvaříme v osolené vodě, poté necháme vychladit a nakrájíme nadrobno. Přípravíme si chutnou zálivku k ochucení chřestu, do které dáme najemno nakrájenou cibuli a hořčici. Chřest zalijeme a po vychlazení podáváme buď s pečivem nebo jako přílohu.
Chřest můžeme grilovat stejně jako další zeleninu. Nejprve ho necháme chvíli marinovat a poté ho opékáme. Česnek a sezamová semínka využijeme na dochucení. Výsledek je vynikající.
Chřest si získává stále větší pupularitu a i když je stále považován za luxusní pochoutku, zaslouží si, abychom si ho občas dopřáli. Můžeme vyzkoušet i velmi oblíbený recept - chřest s holandskou omáčkou.
Komentáře