Grilování nemusí být jen o pečeném mase. Naučíme vás vynikající chuťovky ze zahraničních kuchyní
Letní grilování bývá spojené s pěknými chvílemi s rodinou nebo přáteli, s dobrým jídlem a pitím. Někdy však nastane situace, kdy je potřeba pohostit dlouho očekávané hosty a nechceme je odbýt jen grilovaným masem a zeleninou. Poradíme vám, jak připravit méně obvyklé pohoštění, které bude lahodit oku i chuti.
Chystáte se na setkání s přáteli, které jste dlouho neviděli? Přijede vám návštěva, před kterou se chcete blýsknout? Pak si musíte pečlivě naplánovat občerstvení, které budete podávat. Některé pokrmy si můžete připravit i pár dní předem a nebudete se muset stresovat, jestli všechno stihnete.
Mohlo by vás zajímat
Chuťovky pro návštěvy
Dá se říci, že nejlepší chuťovky se připravují stylem "co dům dá". Stačí si připravit základní ingredience a podle potřeby vše doladit a dochutit. Výhodou těchto chuťovek je, že se dají připravovat jen po pár kouscích a jsou i krásnou dekorací.
Chuťovky z celého světa
Zkuste nabídnout svým hostům chuťovky z cizí kuchyně. Na jejich výrobu vždy doma něco najdete a můžete vykouzlit originální a výborné pohoštění.
- Crostini z Itálie - plátky bagetky, lehce potřené olivovým olejem a opečené v troubě do růžova. Dají se připravit den předem a pak ozdobit rajčaty, avokádem, sýrem, lososem, krevetkami, čerstvou bazalkou. Prostě - malé slané dortíčky.
- Tapas ze Španělska - drobné porce jídla, které se servírují jako chuťovka k pivu nebo k vínu. Podávají se na malých talířcích nebo v mističkách a jí se rukama nebo malou vidličkou. Nejčastěji to bývají oříšky, olivy, krevety, salátky, tortilla, jamón, fuet nebo pikantní chorizo.
- Sushi z Japonska - rýže, smíchaná se speciálním octem (sushi znamená "kyselá rýže") a zabalená do řasy Nori nebo do sezamu, se připravuje se syrovým rybím masem (losos, mořské plody), kaviárem, avokádem, zeleninou a křenem wasabi.
- Chlebíčky z Dánska - tenké hranaté krajíčky žitného chleba, potřené tence máslem a bohatě obložené tepelně upravenými nebo solenými rybami, pečeným masem, syrovou i nakládanou zeleninou - prostě vším, co máte doma.
- Burgery z Ameriky - nejznámější pokrm, podávaný od tržnic po luxusní restaurace. Jde o bulku z kynutého těsta, rozříznutou a proloženou opečenou plackou z mletého masa, sýrem, rajčaty, zeleninou, salátem, cibulí nebo slaninou.
- Dürüm z Turecka - chlebová placka, plněná masem, salátem a zeleninou, vše je pokapané zálivkou z jogurtu, oleje, citrónové šťávy, soli a pepře. Pevně zabalený závitek se podává celý nebo nakrájený na šikmé kousky.
- Quiche z Francie - slaný koláč z mouky, másla, ledové vody a soli, který lze podávat teplý i studený. Základem je smetanová směs se sýrem a uzenou slaninou. Bývá plněný masem, sýrem, houbami, špenátem a jinou zeleninou.
- Pizza z Neapole - světlá placka z tenkého těsta, potřená rajčatovou směsí a naplněná tím, co máme doma, lze použít rajčata, houby, mozzarelu, slaninu, ančovičky, cibuli a sýr (parmezán, gorgonzolu). Nejznámější je pizza Margherita.
- Jednohubky z Česka - minichlebíčky, které připravujeme ke každé příležitosti. Kolečka rohlíků, potřená máslem nebo různými pomazánkami a ozdobená šunkou, salámem, klobáskou, okurkou, sýrem a různou zeleninou jsou nestárnoucí klasikou.
Ani jednohubky z rohlíků nemusí být jen obyčejným občerstvením - vhodným výběrem ingrediencí z nich můžeme vytvořit minichlebíčky, které budou nejen výborně chutnat, ale i krásně vypadat. Zkuste je dozdobit zelenými bylinkami jako je kopr, petrželka, pažitka, meduňka nebo máta - vaši přátelé to ocení.
Kdo chce zabrousit do mexické kuchyně, může si podle našeho videa zkusit připravit guacamole, které se ke grilovanému masu výborně hodí:
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Dobrota ve znaku Lotrinska: Slaný koláč quiche miloval i polský král Stanislav I.
Co na chleba? Zkuste avokádovou, tvarůžkovou nebo česnekovou pomazánku
Na křupavá kolečka Bake rolls potřebujeme starší rohlíky, olej, sůl a koření. Vznikne levná a výborná chuťovka k televizi
Komentáře