Časté chyby při kvašení zeleniny: Poradíme vám, na co dbát a čemu se vyhnout
Kvašená zelenina je blahodárná pro naši střevní mikroflóru a s ní spojenou imunitu. Nejlepší je její příprava v pohodlí domova, kdy si zeleninu přizpůsobíte svým chutím nejen vybranými druhy. Stačí předejít chybám.
Starat se o svou střevní mikroflóru je potřeba neustále, začátkem podzimu a přes zimu je vhodné se jí věnovat o něco více. A proč ne třeba kvašenou zeleninou, která podporuje imunitu a je chuťově skvělá? Připravte si ji bez zbytečných chyb.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Chyby při kvašení zeleniny
- Během přípravy kvašené zeleniny je zásadní naprostá čistota. Myslete na to předem, čistá musí být kuchyňská linka, veškeré náčiní, ale i vaše ruce. V opačném případě se zelenina rychle zkazí a vaše snaha přijde vniveč.
- Vyhněte se použití nahnilé či poškozené zeleniny. Nahnilou vyhoďte a poškozenou okrájejte a použijte nejlépe k tepelné úpravě. Ke kvašení používejte jen zdravé a pevné kusy zeleniny, které řádně omyjte a očistěte.
- Pokud připravenou (tedy nakrájenou nebo nastrouhanou) zeleninu pouze promícháte se solí, není to dostatečné. Zeleninu je potřeba pořádně promnout, aby začala pouštět dostatek šťávy, ve které bude posléze kvasit.
- Pozor na množství soli. Ideální je použít 2 % soli z váhy použité zeleniny, tudíž 20 g soli při 1 kg zeleniny. Pokud použijete málo soli, zelenina se zkazí, pokud mnoho, zamezí správnému kvašení (případně ho zcela zastaví).
- Zeleninu do sklenic pěchujte. Čím více je v nich vzduchu, tím větší je riziko zkažení jejich obsahu. Zelenina musí být navíc celá ponořená ve šťávě, ideálně ji tedy zatižte k tomu určeným těžítkem.
Během 5–7 dnů (podle pevnosti zeleniny a okolní teploty) si budete moci pochutnávat na zdraví prospěšném mixu vaší oblíbené zeleniny. A co zkusit lahodné korejské kimči? Videorecept vám poradí, jak rychle a snadno na to, tak neváhejte.
Komentáře