Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

K vánočnímu období neodmyslitelně patří i vánočka, která symbolizuje Ježíška zavinutého v peřince. Avšak upéct vánočku tak, aby se nerozjela, nepotrhala, dobře nakynula, ale nerozplácla se kvůli překynutí, to je vskutku nelehký úkol.

Při pečení vánočky tedy musíme čelit mnohému úskalí a je dobré vědět co si ohlídat, na co si dát pozor a čeho se vyvarovat. Proto jsme pro vás vybrali 8 důležitých tipů, na které se vyplatí soustředit. Vyvarujete se díky tomu zbytečným chybám a předejdete tomu si zbytečně zadělat na další nepovedenou vánočku.

Tipy pro pečení vánočky

Kdo chce nadýchanou vánočku, lehkou jako obláček, vybere si hladkou mouku. Jiní zase nedají dopustit na kombinaci hladké a polohrubé, avšak vynikající vánočku lze upéct i z celozrnné mouky.

  1. Klasická vánočka se dělá z kynutého těsta, nejlépe z omládku. Nepodceňujte správné vyběhnutí kvásku, které můžete podpořit pokud droždí dáte do vlahé vody či mléka. Pozor však, aby tekutina nebyla příliš horká, droždí byste spařili a pak by nevyběhlo vůbec.
  2. Hnětení vánočkového těsta nějaký čas zabere, v robotu klidně i 10 minut. Proto nespěchejte a dopřejte těstu čas potřebný pro vyvinutí lepku.
  3. Sůl a změklé máslo vmíchejte do těsta až nakonec.
  4. Rozinky, předem namočené v rumu či horké vodě, nechte okapat a zapracujte je do těsta jako úplně poslední.  
  5. Těsto kyne nadvakrát a proto je nejprve třeba nechat těsto kynout v míse, smotat vánočku a tu znovu nechat kynout zhruba hodinu na plechu.
  6. Vrstvíte-li jednotlivá patra vánočky na sebe, zajistěte je špejlemi. Vyzkoušet však můžete i pletení z 6 pramenů, kdy se vánočka nemůže nikam rozjet nebo sesunout.
  7. Nevynechejte ani potření vánočky rozšlehaným vejcem, které jí dodá lesk. 
  8. Pozor na příliš vysokou teplotu, vánočku vkládejte do trouby rozpálené na 190 °C, ale po vložení teplotu ihned snižte na 160–170 °C.

Upéct krásnou vánočku je kumšt, a proto, až ji budete příště péct, pamatujte na výše uvedené tipy. Pokud se i přesto nepovede, nezoufejte, před podáváním ji bohatě posypte moučkovým cukrem, který drobné nedokonalosti milosrdně zamaskuje.

 

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Komentáře

Další tipy a triky