Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Dokonale nadýchaný perník přes celý plech, to byl sen našeho dětství. Babičky při jeho přípravě nikdy nechybovaly a dodnes nás musí neustále odhánět od horkého plechu, aby před rozkrájením stihl vychladnout.

Litý perník je nedělní klasikou podávanou k odpolední kávě. Jeho nadýchanost a vůně koření nás vždy odvane zpět do dětství a bezstarostných let. Jak ho připravit stejně chutný jako byl ten od babičky, tedy bez zbytečných chyb? S tím vám poradíme.

Chyby při přípravě perníkového těsta

Nevzdávejte své snahy o dokonalý perník. S našimi tipy na něj určitě vyzrajete:

  1. Kvalitní suroviny jsou základem každého úspěchu, a to nejen v kuchyni. Při výběru se tedy zaměřte raději na kvalitu než na kvantitu.
  2. Abyste předešli nepodarku, smíchejte nejprve zvlášť sypké a zvlášť tekuté suroviny, a teprve až poté vše společně. Díky tomu nastane reakce použitých kypřidel později a těsto bude chutnější a vláčnější.
  3. Pozor na použití správné mouky do perníku. Jednotlivé recepty mohou mít ve svém znění uvedenou jinou mouku, buďte pozorní a použijte tu zmíněnou.
  4. Do perníku přidávaná jablka či cukety nesmí být příliš vodnaté, aby nebyla nežádoucím způsobem změněna konzistence těsta. Před přidáním do těsta z nich vymačkejte přebytečnou tekutinu (pokud v receptu není uvedeno jinak).
  5. Med je potřeba do perníku přidávat v tekutém stavu, ale ne v horkém, pozor na to. Horký med zapaří mouku, tím se srazí těsto a z vaší snahy nezbyde nic.
  6. Perník vždy pečte v předehřáté troubě, nechcete-li být z výsledku zklamáni.
  7. Pokud těsto v troubě nenabíhá tak, jak se očekává, chyba může být v použití ingrediencí rozdílných teplot. Vždy by měly mít teplotu stejnou (pokojovou).

Špatná volba velikosti plechu se může projevit na finální podobě i konzistenci perníku. Zatímco použití příliš malého plechu způsobí nedopečení středu, použití velkého je téměř jistou zárukou nízkého a tvrdého (vysušeného) perníku.

Komentáře

Další tipy a triky