Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kvašené okurky se od těch klasicky sterilovaných liší výraznější, pikantnější i slanější chutí. Bakterie mléčného kvašení je také dělají přínosnějšími pro naše zažívání. Bezchybná příprava je pro jejich správné zkvašení zásadní.

Kvašené okurky, známé také jako kvašáky, jsou poměrně rychle hotovou pochoutkou, která se hodí jen tak na chuť, ale také jako zpestření k obědu. Během jejich přípravy se často dopouštíme chyb z neznalosti, které ničí naši snahu.

Časté chyby během přípravy kvašáků

Vyvarujte se následujících chyb a pochutnávejte si na dokonalé chuti okurek:

  1. Základem jsou pevné a zdravé okurky. Poškozené a změklé plody rozhodně nepoužívejte, ty moc přerostlé pak mohou najít využití v okurkovém salátu.
  2. Nevymyté a nesterilizované sklenice či nádoby jsou zásadní chybou, která může vést ke zplesnivění celé várky kvašáků. Zcela čistá musí být také víčka.
  3. Málo soli způsobí změklou konzistenci a nedobrou chuť okurek. Naopak kvůli přílišnému množství soli budou přesolené a taktéž se nebudou dát jíst.
  4. Zapomeňte na ocet, mléčné kvašení je založeno na fermentaci a použitím octu byste zhatili veškerou snahu o přípravu žádoucích kvašených okurek.
  5. Skladování během kvašení je taktéž zásadní. Chladný sklep není během kvašení žádoucí, na kuchyňské lince se bude obsahu sklenice dařit mnohem lépe. Teprve až po vykvašení uložte kvašáky do chladu.
  6. Po celou dobu přípravy (a také po ní) je důležité uchovávat okurky v temnu. Stačí je přikrýt utěrkou a zbytečně je nenechávat na přímém světle.
  7. Kvašené okurky, které nejsou zcela ponořené v láku, jsou náchylné ke zkažení. Proto je nutností jejich zatížení, aby zůstaly pod hladinou a nechytly plíseň.

Okurky nezapomeňte po jejich očištění a omytí propíchat vidličkou, aby mohla lépe probíhat výměna tekutin a rychleji se propojily chutě. Vyzkoušejte výrobu kvašáků podle videoreceptu, který vás provede krok za krokem celým procesem přípravy:

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář