Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Chyby při zacházení s odpadem v kuchyni: Víte, jak naložit například s platem od vajec?
Zdroj: Freepik

Třídění odpadů se věnuje většina lidí, což je opravdu úctyhodné. Ne vždy si však víme rady, kam jaký odpad vyhodit. A byť je lepší třídit chybně než vůbec, správné třídění má velký smysl - pro nás i budoucí generace.

Správným zacházením s odpadem šetříme životní prostředí. Díky třídění se snižuje množství odpadků, které jinak zbytečně končí na skládkách. Třiďte správně a dejte svému odpadu možnost recyklace, díky čemuž může být opětovně využit.

Chyby při nakládání s odpadem z kuchyně

Na následujících řádcích si můžete otestovat, jak moc se vyznáte ve třídění odpadu:

  1. Vyhazujete slupky a ořezky ze zeleniny do směsného odpadu? Tento rostlinný odpad lze kompostovat, ale také ukládat do sběrných kontejnerů na bioodpad.
  2. Naopak zbytky jídel živočišného původu vyhazujte vždy do odpadu směsného, tedy do klasických popelnic.
  3. Nadbytečnými nákupy se zahlcujete opravdu velkým množstvím odpadu, především pak, pokud volíte vícero menšího balení v plastu nebo vodu v PET lahvích. Plánujte své nákupy dopředu a nekupujte zbytečnosti.
  4. Vaření beze zbytku je velmi podstatným aspektem, co se tvorby odpadu týče.
  5. Plastové obaly (vaničky) od masa patří do plastu, pokud nejsou špinavé. Neumyté vaničky vyhazujte do směsného odpadu. To samé platí i o PET lahvíchpolystyrenových termoboxech, do kterých si objednáváte jídlo s sebou.
  6. Porcelán ani keramiku nelze recyklovat, patří tedy do odpadu směsného.
  7. Rozbila se vám skleněná zapékací mísa? Pozor na to, varné sklo do kontejneru na sklo nepatří kvůli vyšší teplotě tání. Vyhoďte ho do odpadu směsného.
  8. Plata od vajec, to je teprve téma. Dříve se totiž vyhazovala do směsného odpadu, protože jsou vyráběna z již několikrát recyklovaného papíru. Aktuálně se však řadí do papírového odpadu. Do kontejneru na papír naopak nedávejte znečištěný, mastný nebo mokrý papír. A pozor, ani ten pečicí tam nepatří.
  9. Nápojové kartony patří do kontejnerů jim přímo určených (oranžový či červený). Pokud ho v okolí nemáte, nejspíše budou uvedeny na žlutém kontejneru na plast. Vyvarujte se jejich vyhazování do směsného odpadu.

Našli jste se v nějakém bodě? Nevadí, nyní už víte, jak na to. Nezapomínejte ani na alobal, kovová víčka (i víčka od jogurtů), konzervy nebo plechovky od nápojů - to vše patří do kontejneru na kov.

Napište nám, jak si vedete při třídění odpadu u vás doma.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky