Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Příprava kompotů je opravdu snadná. Připravené ovoce vložené do sterilizovaných sklenic zalijeme svařenou vodou s cukrem, kdy poměr určuje druh ovoce. Poté je stačí zavařit. Jak se přitom vyhnout častým chybám?

Bohatá úroda krásných plodů všemožného ovoce nás láká k jeho uskladnění nejen na zimu. Zavařování je klasickou metodou skladování ovoce, od marmelád, džemů a povidel, až po lahodné kompoty, které podáváme k obědu nebo mlsáme jen tak.

Chyby během zavařování kompotů

Přinášíme vám výčet nejčastějších chyb během přípravy ovoce a jeho následného zavařování do podoby kompotů, ale také tipy, jak tomu jednoduše předejít:

  1. Vyhněte se znečištěnému nádobí či neumyté pracovní ploše. Čisté musí být veškeré používané nádobí a pomůcky, ale také utěrky a především vaše ruce.
  2. Zkažení celé várky kompotu předejdete potřebným sterilizováním sklenic. Pozor však na víčka a těsnění, jsou náchylná na poškození vroucí vodou.
  3. Nepřebrané a neumyté ovoce? Jedna z nejzásadnějších chyb. Zkontrolujte každý plod a použijte jen zdravé a čisté kousky.
  4. Nevábně hnědému nakrájenému ovoci před jeho zavařením snadno předejdete jeho namočením do citronové šťávy.
  5. Neochutnávejte dokola tou samou lžící. Bakterie z lidských úst mohou vést ke kvašení kompotů a tím k jejich znehodnocení.
  6. Zavařujte minimálně na 80 °C, při nižší teplotě neprojde obsah sklenic potřebnou tepelnou úpravou.
  7. Polovina sklenice kompotu? Tu vložte do lednice a co nejdříve ji spotřebujte. Správné plnění sklenic je 0,5–1,5 cm pod okraj.

Kompoty miluje každý napříč všemi generacemi. Napište nám do komentářů, jaké kompotované ovoce máte nejraději a vyzkoušejte podle názorného videa třešňový kompot z horkovzdušné trouby, než zbytek úrody sklidí nenasytní kosáci.

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli