Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zpracovat zeleninu můžeme různými způsoby. Nejčastěji ji však sterilujeme, sušíme, mrazíme či fermentujeme. Poradíme vám, na co si dát při jednotlivých možnostech zpracování pozor a jak se díky tomu vyhnout chybám.

Zpracování zeleniny má svá specifika. Pokud je budete úmyslně ignorovat, z vaší snahy nezbude nic, krom očí pro pláč. Proto je dobré mít na paměti, na co si dávat pozor u konkrétního způsobu zpracování, abyste byli spokojeni s výsledkem.

Časté chyby při zpracování zeleniny

Dejte si pozor především v těchto situacích:
  1. Při zavařování je nejdůležitější čistota - pokud vám zelenina ve sklenicích kvasí, byla pravděpodobně chyba ve špatně připravených sklenicích nebo v opakovaném ochutnávání jednou a tou samou lžičkou. Čisté musí být i vaše ruce a utěrky.
  2. Zplesnivěla vám celá várka sušené zeleniny? Pak je chyba v nedostatečném času sušení, případně v nesprávném skladování. Správně uskladněná sušená zelenina vydrží až několik let v neměnném stavu. 
  3. Nedobré zelenině z mrazáku předejdete snadno - napište datum jejího uskladnění na obal a spotřebujte ji v rozmezí 6–12 měsíců (podle druhu).
  4. U mléčného kvašení jsou pak chybou nedbalý výběr plodů i nevhodně zvolená teplota ke kvašení. Také pozor na ocet, který k mléčnému kvašení nepatří, protože za jeho přítomnosti nelze fermentovat.
  5. Nevyužíváte celý potenciál zeleniny? Například u petržele lze použít kořen i nať. Využíváte sklizenou zeleninu opravdu co nejvíce bezezbytkově?

Připravte si s námi cuketovou pomazánku, kterou lze použít na topinky, pod maso i do základu různých zeleninových omáček. Zavařená vydrží až do další sezóny.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky