Čím dochucovat pokrmy? Začátečníkům pomohou rady a tipy pro každodenní vaření
Každý pokrm potřebuje dochutit, některý pouze jednoduše a méně, jiný snese více koření a vyžaduje zajímavé kombinace. Bylinky, koření a různé pochutiny v sobě skrývají zajímavé možnosti kouzel a tajemné alchymie., výsledkem jsou jídla s jedinečnou chutí.
Některé kuchařky dávají přednost vlastnoručně nasušeným a umíchaným bylinkám, vývarům a různým druhům aromatických zelenin. Jiné si raději koupí hotové směsi, které jim šetří čas a zaručí chuť pokrmu bez větší námahy. Máme pro vás několik tipů pro dobře ochucená jídla.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak dochucovat pokrmy
Bylinky a různé druhy koření, vhodně použité ve správnou chvíli, mají velký vliv na chuť připravovaného jídla. Co především používat k dochucování?
- Koření je mnoho druhů a každý z nás má své favority. Mezi nejoblíbenější druhy patří majoránka, kmín, červená paprika, pepř, nové koření a bobkový list. Koření často dáváme do jídla již na začátku tepelné úpravy, chutě se díky tomu výborně prolnou a vzájemně doplní.
- Čerstvé nebo sušené bylinky vylepší chuť mnoha pokrmů. Mnoho z nich si můžeme pěstovat sami na zahradě, některé se dají koupit jako rostliny v malém květináči v supermarketech po celý rok (např. bazalka, petržel, šalvěj, pažitka). Pro účely dochucování je můžeme také mrazit, nakládat do soli nebo přidávat do zeleninových dochucovacích směsí.
- Bylinky s jemnými listy a stonky používáme buď po kratší tepelné úpravě, nebo až na zdobení hotových jídel (např. bazalka, máta, meduňka, listová petržel, medvědí česnek).
- Jiné druhy bylinek s pevnějšími listy vyžadují delší tepelnou úpravu, aby svou chuť co nejvíce předaly vařenému pokrmu (např. bobkový list, rozmarýn, šalvěj, tymián).
- Od některých bylin používáme kromě natí k dochucování i semena (např. kopr, koriandr, libeček, celer).
- Své důležité místo při dochucování má libeček, naše "maggi".
- O skvělé aroma se postarají některé cibuloviny např. česnek, pórek, cibule, pažitka. Využít můžeme i česnekové stvoly, které získáme v létě z pěstovaného česneku paličáku. Osmahnutá cibule na malém množství tuku dá výbornou chuť mnoha jídlům.
- A co třeba vyzkoušet strouhaný zázvor (sušený nebo čerstvý) či křen.
- Jinou variantou jsou chilli papričky, čerstvé, sušené i mražené.
- K dochucení dalších jídel lze použít citronovou šťávu, ocet např. jablečný, hořčici, sojovou omáčku, nakrájené olivy a olivový olej.
- Chuti mnoha polévek, gulášů a jiných pokrmů prospěje, když do nich přidáme trochu Tebi (sušeného lahůdkového droždí).
- Pokud nepoužíváte různé prodávané bujóny, zřejmě oceníte domácí vývary, ať už zeleninové nebo masové.
- A samozřejmě pokrm potřebuje dochutit solí. Sůl často přidáváme už na začátku vaření, ale není to pravidlo, např. při vaření luštěnin ji naopak dáváme zásadně až po jejich změknutí.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Správně ochucená rajská omáčka
Na závěr pro vás máme recept na rajskou omáčku, doplněný názorným videem pro snadné zvládnutí postupu. Při vaření omáček hraje správné ochucení a vyvážená chuť důležitou roli, přesně to samé platí i pro rajskou omáčku, kterou milují děti i dospělí.
Komentáře