11 tipů, čím nahradit pečivo: Příloha může být i zdravá
Ať už jste alergičtí na lepek, není Vám po klasickém pečivu úplně nejlépe nebo jen chcete redukovat svoji hmotnost, je dobré pečivo alespoň na čas omezit a nahradit ho vhodnější variantou. Pokud i vy tápete, čím ho během snídaně nebo svačiny nahradit zdravěji, na co si namazat pomazánky a co zvolit jako přílohu k jídlům, možná Vám pomůže náš článek.
Zdravé alternativy pečiva
-
zeleninou grilovanou - podávanou jako příloha k masu
-
zeleninou čerstvou nebo vařenou - která se s masem nebo sýrem dobře doplňuje. Připravit si můžete hamburger z masa, které vložíte např. mezi dva silné plátky batátů nebo lilku, popř. dva velké klobouky žampionů portobello. Zeleninu čerstvou a listy salátů podáváme jako přílohu k obloženým talířům nebo na ně můžeme natřít pomazánku. Ze strouhané vařené (i čerstvé) zeleniny připravíme různé placky, které pak upečeme na plechu v troubě.
-
plátky Šmakouna - které jsou vyrobené z vaječných bílků, ve slané i sladké verzi a dají se třeba namazat pomazánkou
-
ovesnými vločkami - ty podáváme ve formě kaší, které lze připravit jak ve sladké variantě (např. s ovocem nebo ořechy), tak i ve variantě slané s různými semínky, žampiony, cuketou nebo sušenými rajčaty.
-
jáhly - přirozeně bezlepková surovina (loupané proso), jsou vhodné jako samostatná příloha nebo k přípravě placiček, škubánků, rizota či jáhlových kaší slaných i sladkých
-
pohankou - která je přirozeně bezlepková pseudoobilovina, pro naše tělo je významným zdrojem vitamínů a vlákniny. Vhodná jako příloha k masu, vařenou ji přidáváme do polévek, pomazánek nebo pohankových bramboráků.
-
quinoou - také bezlepková pseudoobilovina, s vysokým obsahem vlákniny, vitamínů a bílkovin. Je vhodná jako zdravá příloha nebo součást salátů, nákypů, polévek nebo rostlinných karbanátků.
-
tvarohem - populární je fitness pečivo z tvarohu, bez mouky
-
kukuřičnými tortillami - tyto bezlepkové placky obsahují mnoho vlákniny a jsou sytivější než chléb. Připravíte z nich wrapy, sendviče, haburgery i "pizzu" a naplníte spoustou zeleniny a sýrem.
-
semínkovými krekry a plackami - jsou vyrobeny pouze ze semínek, případně jsou do nich přidány ořechy. Dají se koupit ve většině obchodů se zdravou výživou nebo ve větších supermarketech, ale můžete si je zkusit vyrobit doma sami. Stačí vám jen semínka, voda a bylinky či sůl na dochucení.
-
luštěninami - fazolemi, cizrnou i čočkou dodáme tělu velké množství bílkovin.
Omezení klasického pečiva v jídelníčku je pro mnoho lidí jednou z nejobtížnějších výzev při hubnutí. Nemusíte-li nezbytně nutně pečivo zcela vyřadit ze své stravy, myslete na to, že by mělo tvořit součást každého jídelníčku, i toho redukčního. Je ovšem potřeba vybírat pouze vhodné druhy - z celozrnné, žitné nebo špaldové mouky, je-li to možné, pečivo kynuté žitným kváskem a s jeho množstvím to nepřehánět.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Panádlová neboli žebrácká polévka: O typickém jídle chudých se psalo už v Rychlých šípech
Rychlé snídaně nejen pro školáky: Ovocné lívance, zdravé kaše i vajíčkové muffiny připravíte raz dva!
Dokonalé topinky: Poradíme, jak na to, aby byly uvnitř vláčné a na povrchu křupavé!
Komentáře (1)