Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Čím zahustit polévky a omáčky? Jíška je klasika, ale co třeba vyzkoušet červenou čočku, pohanku nebo hrašku
Zdroj: Top recepty

Během chladného období roku nám přijde k chuti talíř vydatné polévky, nebo omáčka s knedlíkem či jinou přílohou. Polévky a omáčky se dají zahustit různými způsoby, připomeneme si ty nejlepší z nich.

Hustá polévka nás příjemně zasytí a zahušťování zdaleka neznamená jen jíšku nebo záklechtku. K různým polévkám se hodí různé způsoby zahuštění. Vybereme si takové možnosti, které příliš nezmění výslednou chuť konkrétní polévky.

Jak zahustit polévku nebo omáčku

Zahušťovat se dá různě. I samotné delší vaření má vliv na postupné houstnutí polévky. Oblíbená a tradiční je jíška, ale můžeme zahušťovat i bez mouky. Nejraději zahušťujeme:

  1. jíškou: Jíšku připravíme z hladké mouky, na 1 dkg tuku použijeme 3 dkg mouky. Na rozehřátý tuk přisypeme mouku a osmažíme ji. Přidáme sůl (několik zrnek), aby se netvořily hrudky. Jíšku nejprve zalijeme chladným vývarem nebo vodou, až poté přidáme horkou tekutinu.
  2. záklechtkou: Na 1 litr polévky rozmícháme 1 lžíci hladké mouky ve studené vodě a přidáme do polévky, nejlépe přes malé sítko, abychom předešli vytvoření hrudek. Povaříme ještě asi 20 minut.
  3. suchou jíškou: Mouku před přidáním do polévky opražíme nasucho na pánvi.
  4. chlebem: Starší chléb (nejlépe žitný) nakrájíme na malé kostky a vložíme je do omáčky, povaříme až do rozvaření. Chléb se výborně hodí k zahušťování guláše.
  5. strouhaným bramborem: Používá se především k zahušťování zeleninových polévek (např. čočkové polévky). 
  6. strouhanou nebo rozmixovanou zeleninou: Uplatní se hlavně u zeleninových nebo luštěninových polévek.
  7. osmahnutou cibulkou: Do polévky ji propasírujeme přes sítko nebo ji rozmixujeme.
  8. hustým rajským protlakem: Hodí se do rajské polévky nebo třeba do guláše.
  9. jemnými ovesnými vločkami: Do polévky přidáme hrstku vloček a pozvolna je v ní uvaříme.
  10. červenou čočkou: Hodí se především do zeleninových polévek, velmi rychle se rozvaří.
  11. hraškou: Její hlavní složkou je hrách, dále směs obilovin, kukuřice, rýže a jáhel. Kromě použití hrašky k zahušťování ji lze použít i k obalování masa nebo sýrů.
  12. pohankovou nebo špaldovou moukou, případně dalšími obilovinami (např. kroupy, pohankanebo luštěninami: Zvýší výživnou hodnotu jídla.
  13. solamylem: Tento způsob je vhodný např. pro studené omáčky. Na 1 litr tekutiny potřebujeme 3 dkg solamylu, který rozmícháme v malém množství studené vody. Přidáme ho do vařící polévky, promícháme a hned odstavíme.

Máme i další možností zahušťování, třeba oblíbenou vaječnou jíšku nebo krupici. Podle následujícího receptu s názorným videem připravíme pokrm s názvem "Falešný španělský ptáček", při jeho vaření se nám bude hodit klasická jíška.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář