Co dělat, když nevykyne kvásek? Zachovejte klid, kvásku pomozte nebo začněte znovu
Známe to všichni, těšíme se na pečení s kynutým těstem, ale po zjištění, že kvásek nevyběhl podle našeho očekávání, zůstáváme na vážkách - jak nyní postupovat? Poradíme vám, jak s nevykynutým kváskem dále pracovat.
Nevykynutý kvásek není konec světa, záleží však, zda-li vám nevyběhl kvásek z droždí nebo kvas žitný - podle toho se odvíjí i doba, po kterou budete muset na plánované pečení čekat. Nezoufejte, i tyto nepříjemné situace mají řešení.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Co s nevykynutým žitným kvasem
Pokud vám nevyběhne žitný kvas, je pravděpodobně příliš slabý. Odeberte jeho část na čajovou lžičku, vložte ho do nové sklenice a přidejte k němu po 20 g vody i mouky. Takto postupujte každých 12 hodin po dobu 3–4 dnů. Pokud nezačne růst a sílit, je mrtvý a vám nezbude nic jiného, než kvas opětovně založit nebo se po něm poptat ve vašem okolí. Pečení bude tak či tak muset nějakou dobu počkat.
Co s nevykynutým kváskem z droždí
Nevykynutý drožďový kvásek jednoduše nahradíte kváskem novým, kdy opět použijete potřebné množství čerstvého droždí (pozor na trvanlivost), cukru a vlažné tekutiny - nikoliv horké, ta kvasinky obsažené v droždí s jistotou zabije. Založení a vyběhnutí nového kvásku je otázkou 15 minut, a tak zpoždění vámi naplánovaného pečení nebude až tak rapidní oproti problému s kvasem žitným.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
V obou případech je důležité dopřát kvásku vhodné podmínky, tedy dostatečně teplé místo a čas. V nouzi můžete použít sušené droždí namísto kvásku z toho čerstvého.
Upečete si s námi sváteční koláčky podle názorného videoreceptu?
Komentáře