Na co se hodí květy libečku? Rostlina se jejich tvorbou zbytečně vyčerpává
Libeček je oblíbenou rostlinou našich zahrad. Péče o něj je nenáročná, rostlina je mrazuvzdorná a vytrvalá. Listy sklízíme po celou sezónu a na zimu si je usušíme nebo zmrazíme. Používáme je především na dochucení polévek a bramborových jídel.
Libeček má aromatické listy, které jsou nejchutnější brzy na jaře, v té době je sušíme, mrazíme nebo jinak ukládáme na zimu. Libeček se často přirovnává k maggi, a to díky jeho výrazné chuti. Rostliny jsou mohutné a pro rodinu bohatě jedna stačí. Rozmnožujeme je snadno dělením větších trsů, pěstování ze semen je zdlouhavé.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Na co se hodí květy libečku
Libeček na začátku léta začíná tvořit květenství, která obvykle i se silným stonkem odstraníme.
- Rostlina by se tvorbou květů a pak i semen zbytečně vyčerpávala, ale pro nás je výhodnější, když svou sílu "zaměří" do růstu kvalitních a chutných listů.
- Libeček je léčivý a užitečný celý - v kuchyni se používají listy, ale v přírodním lékařství jsou důležité zvláště kořeny.
- Nico Vermeulen ve své Encyklopedii bylin a koření uvádí: "Čaj ze semen, listů, ale především ze sušeného kořene působí močopudně a podporuje pocení, usnadňuje revmatické potíže a podporuje bezproblémové močení. Libeček stimuluje zažívání a je účinný proti plynatosti. Těhotné ženy by tuto bylinu raději neměly používat."
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
5 zaručených tipů, jak si uchovat libeček na zimu: Vydrží v mrazáku, sušený, naložený v oleji nebo jako součást domácí „vegety“
Jak uchovat libeček? Nejchutnější je brzy na jaře. Poradíme, jak listy zpracovat
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Komentáře